Haberler

Ormat Technologies, Puna’nın kapatılmasına rağmen 2018’in 3. yarısında kar ettiğini duyurdu

Galena-2, Amerika
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Kas 2018

Jeotermal enerji şirketi ve tedarikçisi Ormat Technologies, Hawaii'deki Puna jeotermal santralinin kapatılmasına rağmen, geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla 2018 yılının üçüncü çeyreği için yüksek kârlılık bildirdi.

Ormat Technologies, Inc., 30 Eylül 2018’de sona eren ve yılın üçüncü çeyrek dönemini içeren mali durumunu açıkladı.

İcra Kurulu Başkanı Isaac Angel, “Toplam gelirler yaklaşık %6 oranında artarken elektrik gelirleri %5’ten fazla arttı” yorumunu yaptı. “Bu istikrarlı büyüme, Puna’daki operasyonlarımızın kısa süre önce kapatılmasına rağmen gerçekleştirildi ve Ormat işletim modelinde oluşturduğumuz çeşitliliği ve dünya genelindeki proje portföyümüzün gücünü vurguladı. Puna’nın yakınındaki lav akışının sona ermesiyle birlikte, bu tesisi çevrimiçine geri getirmek için çalışıyoruz ve Ormat’ın sürekli büyüme için iyi bir konuma sahip olduğundan emin olduk.” açıklamasında bulundu.

Isaac Angel, açıklamasına şöyle devam etti: “Ormat Düzeltilmiş FAVÖK’te (faiz vergi yıpranma payı ve amortisman öncesi kar) 75,6 milyon dolar verdi. Lauea yanardağ püskürmesi gibi beklenmedik olaylara rağmen sağlam, devam eden karlılığımız, iş modelimizin gücünü ve dayanıklılığını daha da ortaya koymaktadır. Şu anda 2018 yılının başı için planlanan 48MW McGinness Hills 3 santralinin başlamasının hızlandırılması için önemli çaba sarf etmekteyiz. McGinness Hills 3’ün katkısı ve dördüncü çeyrekte beklenen yüksek üretim ve marjların katkısı Elektrik segmentinde güçlü finansal performansa neden olacaktır.”

Üçüncü çeyrek finansal sonuçlar

30 Eylül 2018’de sona eren üç aylık dönemde, 30 Eylül 2017’in eş dönemine göre toplam gelirler %5,9 artışla 166,5 milyon dolar olmuştur.

Elektrik segmenti gelirleri 30 Eylül 2018’de sona eren üç aylık dönemde 30 Eylül 2018’e kıyasla %5.4 artarak 116,9 milyon dolara yükselmiştir. Temel olarak Platanares, Tungsten Mountain ve Olkaria III genişleme projelerine atfedilen bu artış, 30 Eylül 2017’de sona eren üç aylık dönemde 110.9 milyon $’a yükselmiştir. Geçtiğimiz on iki ay içinde, ABD’nin Jeotermal devralma işleminin yanı sıra, Puna tesisinin kapatılmasıyla ve diğer elektrik santrallerinde bakım sorunları ve iyileştirmeler, yüksek ortam sıcaklığı ve şebeke işletmecisi kesintileri nedeniyle daha düşük jenerasyonla dengelenerek satışa sunulmuştur.

Ürün segmenti gelirleri 30 Eylül 2018’de sona eren üç aylık dönemde 30 Eylül 2018’e kıyasla %7,9 artarak 48,4 milyon $’a yükselmiştir. Bu rakam, 30 Eylül 2017’de sona eren üç aylık dönemde 44,9 milyon $ seviyesinde gerçekleşmişti. Diğer segment gelirleri 2018’in üçüncü çeyreğinde 1,1 milyon dolar oldu.

Mali konular hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy