Haberler

Paris yakınlarındaki jeotermal ısıtma projesi kitlesel fonlama kampanyası başlattı

Lumo-France üzerinden Champs-sur-Marne kitlesel fonlama kampanyası web sitesi (ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 11 Kas 2019

Paris / Fransa yakınlarında Champs-sur-Marne'deki jeotermal ısıtma projesi, enerji projeleri için bir Fransız kitlesel fonlama platformu olan Lumo'da kampanya başlattı.

Paris / Fransa yakınlarında bulunan Champs-sur-Marne’nin jeotermal projesi 40 milyon Euro’luk (yaklaşık 44,6 milyon USD) yatırım gerektiriyor. Komisyonun 2021 yılının sonunda yapılması planlanıyor. Proje, Paris-Vallée-de-la-Marne ve Engie Solutions’ın yerel bir yan kuruluşu olan GéoMarne topluluğu ile birlikte geliştiriliyor.

İki kuyu sondajı, temmuz ayında tamamlandı ve Kasım ayının ortalarında daha derin sondajlar yapılmasına kadar, tesis inşaatında önemli bir adım attı.

GeoMarne projesinin kitle fonlaması açılmasıyla ilgili bir bilgilendirme toplantısı 4 Kasım Pazartesi günü Champs-sur-Marne’de, yenilenebilir enerjilerin geliştirilmesine adanmış bir kitle fonlaması platformu olan Lumo’nun huzurunda yapılacak.

Champs ve Noisiel’de 10.000 jeotermal ısıtmalı ev

Jeotermal enerji ile ısıtma projesi, suyun sıcaklığının 50 ila 95 derece arasında olduğu yer altı sularında bulunan ısının enerjiye dönüştürülmesinden oluşacak. Alınan ısı, bölge binalarına ısıtma veya sıcak su sağlamak için kentsel ağa aktarılacak, daha sonra su, yeraltına enjekte edilecek.

Gelecekte, jeotermal ısı tesisi, 19 km uzunluğundaki bir ısı şebekesiyle yeni ve eski Champs ve Noisiel’deki 10.000 eve enerji verecek.

Doğal, yerel ve yenilenebilir bir kaynak olan jeotermal enerji, bu ısı şebekesinin % 82’sini oluşturacak. Santralde önlenen emisyonlar yılda 17.000 aracınkine tekabül edecek.

Lumo, projeyi 4 Kasım Pazartesi günü web sitesinde yayınladı. “Yerel sakinleri başarısına dahil ederek projenin bölgesel çapasını güçlendirmek” için Engie Solutions, bu tür için ilk kitlesel fonlama projesi oluşturdu.

Bu program Paris-Vallée-de-la-Marne sakinlerinin ve daha geniş bir biçimde Parislilerin tasarruflarını bu tesise yatırmalarını sağlayacak. Lumo ayrıca “vatandaşlara jeotermal kaynak enerji projesine katkıda bulunma fırsatı sunan ilk platformdur”.

Proje pazartesi gününden itibaren web sitesinde kayıt altına alınıyor. Platform, “Üretilen enerjinin satışından elde edilen gelir, proje sahibinin faiziyle geri ödeme yapmasına olanak sağlayacak” diyor.

Lumo platformundaki proje web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy