Haberler

Pertamina’nın 30 MW Karaha jeotermal projesinde PPA değişiklikleri isteniyor

Karaha Bodas geothermal plant, West Java/ Indonesia (source: Irsam/ PT KHexagon)
Eren Günüç 2 Şub 2018

Pertamina Geothermal Energy (PGE), 30 MW'lık Karaha jeotermal projesi için PLN ile yapılacak PPA değişikliklerini sonuçlandırarak, tarifeyi 0.114/ kWh'ye yükseltmesini istiyor.

Pertamina Geothermal Energy (PGE), PT PLN ile Karaha jeotermal projesinin elektrik alım anlaşmasında değişiklik aramaya devam ediyor. Bunun nedeni, projeyi tamamlamak için gereken büyük yatırım.

PGE Arama ve Geliştirme Direktörü Khairul Rozaq, Karaha jeotermal projesinden 30 MW güç üretmek için 178 milyon ABD doları yatırıma ihtiyaç duyduğunu söyledi. Fonlar projenin akışaşağı yönünde geliştirilmesi için değil aynı zamanda iletim hatlarında 26 km’ye kadar ve iletim kuleleri 60’a kadar olan santrali bağlamak için kullanılmaktadır.

PLN ile mevcut PPA’da (elektrik alım sözleşmesinde) PGE sadece 0.0825 $ / kWh alacaktır. Ekonomik anlamda yararlanmak için Karaha projesi 0,16 $ / kWh’lik bir PPA’ya ihtiyaç duyacaktır.

0,116 $ / kWh’lik revize bir plan yaptık, ancak anlaşmaya varılamadı. Khairul’un yerel haberlerde bugün yaptığı açıklamada, BPKP, PPA’yı 0.114 $ / kWh’luk bir miktarla doğruladı ancak şu an için herhangi bir değişiklik yapılmadığı için PPA’nın 0.1144 $ / kWh’ye kadar bir değişiklik yapılması için hükümetten yardım isteniyor.

Dahası, Khairul’a göre, Pertamina ve PLN, Karaha’daki elektrik alım sözleşmesini değiştirmek için Anlaşma Başkanı (HOA) imzalayacak zamana sahipler.

Mevcut durum BPKP tarafından doğrulanmış ve 2015’te Pertamina ile imzalanan Anlaşma’nın başında yer alıyor ancak şu ana kadar değişiklik yapılmadı.

Kaynak: Kontan Indonesia, ThinkGeoEnergy aracılığıyla