Haberler

Petrol Kuyularından Jeotermal Elektrik üretimi artık mümkün.

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 11 Tem 2018

Kuzey Dokota’nın ilk Ticari petrol kuyusundan jeotermal elektrik üreten tesisi ABD’ de açıldı. İkili Çevirim sistemi (binary cycle system) kullanılarak gerçekleştirilen projede, kuyulardan gelen doğal yeraltı sularının göreceli olarak temiz olması bir şans olarak değerlendirildi.

 Petrol Kuyularından Jeotermal Elektrik üretimi artık mümkün.  

 

Petrol Kuyularından Jeotermal Elektrik üretimi artık mümkün.  Kuzey Dokota’nın ilk Ticari petrol kuyusundan jeotermal elektrik üreten tesisi ABD’ de açıldı.

Kuzey Dokota üniversitesi Jeoloji ve  Jeoloji mühendisliği bölümü Profesörü Will Gosnold ve ekip arkadaşları Kuzey Dokota eyaletinin bir petrol kuyusundan ilk jeotermal elektrik üretim projesini hayata geçirdiler. İkili Çevirim sistemi (binary cycle system) kullanılarak gerçekleştirilen projede, kuyulardan gelen doğal yeraltı sularının göreceli olarak temiz olması bir şans olarak değerlendirildi.

Sanıldığının aksine kurulan  tesis hem hidrokarbon üretimi yapip hemde gelen sıcak sulardan jeotermal elektrik ürerimi yapmamaktadır, Fakat Profesör Gosnold’ a göre bu şekilde üretim modeli de mümkündür. Bu şekilde üretim ile petrol sahalarında gerekli olan elektrik, motorin yerine jeotermal elektrik kullanımı ile sağlanabilir.

KAYNAK: Global Geothermal News