Haberler

Petrol şirketi Shell, Rotterdam / Hollanda’da jeotermal arama iznine başvurdu

Rotterdam, Hollanda limanında konteyner gemisi (kaynak: Haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 5 Eki 2018

Hollanda petrol devi Shell, Hollanda'nın Rotterdam bölgesinde jeotermal arama izni için başvurduğunu duyurdu. Şirket, bölgenin haritasını yapmayı ve jeotermal ısıtma projesi için seçenekleri keşfetmeyi amaçlamakta.

Shell, Rotterdam bölgesinde jeotermal enerjinin geliştirilmesi için Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığına (EZK) bir izin başvurusu sunduğunu açıkladı. Şirket, bilgi birikimi ve uzmanlığı çerçevesinde, müşteriler, şirketler ve (yerel) hükümetler ile işbirliği içinde, Hollanda enerji geçişinde jeotermal enerjinin rolüne olumlu bir katkıda bulunabileceğini düşünüyor.

Bu girişim, Shell’in sürdürülebilir enerji, rüzgar ve deniz enerjisindeki mevcut faaliyetlerin yanı sıra Hollanda’daki enerji geçişindeki bir sonraki adımıdır. Yerel düzeyde jeotermal enerjinin gelişmesiyle birlikte Shell, bölgedeki ısı tedarikinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmak istemektedir.

500 metre ile 4000 metre arasındaki derinliklerde toprak katmanlarından çıkan ısı olarak adlandırılan jeotermal enerjiden, Ekonomi Bakanlığı’nın yakın tarihli bir yayınladığı mektubunda, çevre ve sera bahçeciliğinde sürdürülebilir ısı için gelecekte önemli bir enerji kaynağı olduğundan bahsedilmektedir.

Rotterdam, Hollanda enerji geçişinin hızlandırılması için önemli bir bölge olduğundan, jeotermal enerji için çeşitli izin başvuruları bu alanın içinde ve çevresinde devam etmektedir. Talep edilen lisans verilirse, Shell ilgili bölgedeki jeotermal potansiyeli haritalayacaktır. Bu, 2020 sonuna kadar jeotermal enerjiye ilk kez sondaj yapılmasına ve sonraki yıllarda muhtemelen birkaç sondaj yapılmasına yol açabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy