Haberler

Petrol ve gaz şirketi, Kanada’da ilk hibrit jeotermal enerji projesini kurmayı hedefliyor

Swan Hills, Alberta, Kanada (kaynak: flickr / MissusK (Cindy)
Cannur Bozkurt 5 Ağu 2019

Kanada’nın Swan Hill kasabasında, Razor Energy, türünün ilk örneği olabilecek bir hibrid jeotermal enerji santrali geliştiriyor.

Calgary merkezli bir petrol ve doğal gaz şirketi olan Razor Energy, Kanada, Alberta, Swan Hill’de sıcak su rezervlerinden jeotermal enerji üretme olasılığını araştırıyor. İnşaatı halen devam etmekte olan proje, sıcak su ve doğal gaz kombinasyonundan 21 MW enerji üretmek üzere tasarlanmıştır.

Proje, Jonathan Banks’in başkanlığında, Alberta Üniversitesi’nin Dünya ve Atmosfer Bilimleri Bölümü ile işbirliği içinde geliştirilmiştir.

Banks: “Bu Kanada’da türünün ilk örneği. Kanada’da kurulan ilk jeotermal santral olup olmayacağını bekleyecek ve göreceğiz.”dedi. Her ne kadar jeotermal enerji volkanik bölgelerde daha yaygın olarak bulunsa da, bu girişim geleneksel olmayan durumların jeotermal potansiyelini keşfetmeyi hedefleyen birçok girişimden sadece biridir.

Razor başkanı Doug Bailey’e göre, devam etmekte olan projenin sonuçları, ilin tüm bölgelerinde neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını tahmin etmek için kullanılacak. Karbon ayakizini azaltmak isteyen hidrokarbon üreticileri karşısında, bu birçok fırsat sunabilir ve yerel bir çözüm oluşturabilir.

15 ila 20 milyon dolara mal olması beklenen projede, 7 milyon dolar, Razor’a, federal ve eyalet hükümetleri tarafından verildi. Razor’un hedefi, projenin 2020’nin ilk çeyreğine kadar Alberta’nın şebekesine bağlanması.

Kaynak: ThinkGeoEnergy