Haberler

Petrotek’in TÜBİTAK Yerli Modüler 350 Ton Kapasiteli Sondaj Kulesi Projesi

Petrotek PM225 (Kaynak: Ozan Atalay)
Eren Günüç 13 Şub 2018

BM Holding çatısı altındaki Petrotek A.Ş., Afrika’ya sondaj kule ve ekipman ihracatının yanı sıra Türkiye'nin tek API standartlarında tasarımı ve üretimi olacak 1007-KAMAG "Yerli Modüler 350 Ton Kapasiteli Sondaj Kulesi Tasarımı ve İmalatı" projesi kapsamında güçlü mühendis kadrosu ile Ar-Ge faaliyetlerine devam ediyor.

Petrotek, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve TP’nin müşteri kurum olarak yer aldığı TÜBİTAK 1007-KAMAG “Yerli Modüler 350 Ton Kapasiteli Sondaj Kulesi Tasarımı ve İmalatı” projesinde; ülkemizde petrol ve doğal gaz sondajlarında kullanılabilecek kapasitede uluslararası standartlara uygun, teknik gereksinimleri sağlayan ve uluslararası arenada kalite, işlevsellik, fiyat vb. açılardan rekabet edebilir yerli modüler bir sondaj kulesinin tasarımı, analizi ve imalatı için çalışmaları tüm hızıyla devam ettirmektedir.

Proje, 65 kişiden oluşan uzman kadrosu ile, Petrotek A.Ş.’nin yöneticiliğinde Atılım Üniversitesi ve Borusan Makine ve Güç Sistemleri’nin yer aldığı şirketler birliği tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda Petrotek mevcut bilgi birikimi ve tecrübesinin yanında, üniversite-sanayi işbirliğine katkı sağlayıp yapılacak ürüne muadil yabancı firmaların sektörde tercih edilen ürünlerini inceleyerek onların güçlü ve zayıf yönlerini belirledikten sonra Türkiye Petrolleri’nin ihtiyaç duyduğu ülkemize özgü yeni ve özgün bir tasarım üzerinde çalışmalarını yürütmektedir. API standartlarında tasarım ve tasarım doğrulama işlemleri yapılarak ilgili karasal sondaj kulesi imalatının gerçekleştirilmesine yerli kuruluşlardan da faydalanılarak çalışılmaktadır.

Proje hedeflerinden bazıları; Amerikan Petrol Enstitüsü (API) tarafından belirlenmiş kalite standartlarına uygun yapıda tasarlanabilmesi, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda tercih edilebilirliğini sağlaması, sektörde yerli payının arttırılarak maliyetleri azaltılmasına yardımcı olması, global pazarlarda rekabet gücünün arttırılmasına katkı sağlamış ve sektörel bazda endüstriyel açıdan dışa bağımlılığın minimum seviyelere indirilmesine hizmet etmesidir.

Projenin tamamlanması ülkemize katma değer sağlaması yanında ülke içi sondaj ekipmanları üretimi yapan yan sanayinin oluşturulması ve geliştirilmesine katkıda bulunacaktır. Ayrıca Petrotek A.Ş. ve Borusan Makine ve Güç Sistemleri A.Ş.’nin AR-GE yeteneklerinin ve altyapısının geliştirilmesi, uluslararası kalite standartlarında üretim yapabilme yeteneğine sahip olması, ürün kalitesi ve çeşitliliğinin zenginleştirilerek ulusal ve uluslararası pazarda rekabet gücünün arttırılması sağlanmış olacaktır.

Petrotek A.Ş.

BM Holding çatısı altında kurulan Petrotek A.Ş., Konya organize sanayii de yaklaşık 10.000 m2 araziye kurulmuş, sondaj kulesi ve sondaj ekipmanları üreticisidir. Ürün skalası çok geniş olan fabrika, dünya standartlarında, yüksek kalitede, sınıfında 1 numara olan üreticilerin orijinal parçalarını kullanarak sondaj sektörüne ekipman üretmektedir.

Her bir dizaynı için yoğun Ar-Ge çalışmaları yapan grup güçlü bir mühendis kadrosuna sahiptir. Türk imalat avantajlarını ve yabancı orijinal bileşenleri sektöre çok uygun maliyetli, çok yönlü ve son derece güvenilir makinalar sunmak için basit bir tasarımla birleştirmektedir. Ekipmanlarda kullanılan tüm önemli bileşenler, Gardner Denver, NOV, Upetrom, M / D Totco, CAT ve Allison gibi kendi sınıfında en iyi dünyaca ünlü, özel üreticilerden oluşan seçkin bir listeden tedarik edilmektedir.

Petrotek, Türkiye’de yaptığı satışların yanısıra Afrika’ya da kule ve kule ekipmanları ihraç etmektedir. 2016 yılında Cibuti hükümeti ve Petrotek A.Ş. arasında imzalanan 225 ton kaldırma ve 4000 metre delme kapasiteli sondaj kulesi ve ekipmanları projesi, 2018 Şubat ayında bitmiş olup Cibuti’ye gönderilmek üzere Mersin limanına sevkiyatı yapılmıştır.

Proje bileşenlerinin en önemlilerinden birisi, 7 dingilli tam mobil taşıyıcı üzerine montajlı, 38 m teleskopik mimariye sahip çelik kafes sisteminden oluşan sondaj kulesi olmasıdır. Ana şase üzerine monte edilen her biri 630 HP gücünde 2 adet Caterpillar C18 model dizel motor ve bunlara bağlı 2 adet Allison 6620 model otomatik şanzıman ile tahrikli manevra vinci 1000 HP gücündedir. Ayrıca kuleye monte edilen 6,7 m yüksekliğinde 380 ton taşıma kapasitesine sahip çelik yapı çalışma platformu bulunmaktadır.

Kaynak: Ozan Atalay – Şirket Paylaşımı, Jeotermal Haberler