Haberler

PGE, Temmuz 2019’a kadar 55 MW Lumut Balai jeotermal santralinin ticari faaliyetlerine başlamayı planlıyor

Lumut Balai jeotermal santrali, Endonezya (kaynak: WIKA)
Cannur Bozkurt 23 May 2019

Devreye alma ve test tamamlama sürecini tamamlayan PGE, Lumut Balai jeotermal projesinin 1. ünitesini için Temmuz 2019 ticari faaliyete başlamayı hedefliyor.

PT Pertamina Jeotermal Enerjisi (PGE) Başkanı Ali Mundakir, Temmuz 2019’da 55 MW Lumut Balai Ünite 1 jeotermal santralinin ticari faaliyetlerine başlamayı planladıklarını açıkladı. Santral, işletmeye alma ve test etme sürecinde % 99 oranında tamamlandı. Lumut Balai jeotermal projesi, Güney Sumatra, Endonezya’daki Muara Enim’de yer almakta.

Ali’ye göre, PGE, Ünite 1 faaliyete geçtiğinde Lumut Balai 2. Ünite alımı ve inşası için hemen bir ihale açacak. Tekliflerin bu yıl içinde tamamlanmasını hedefliyorlar. Lumut Balai Ünite 2, 55 MW kapasiteye sahip olacak şekilde tasarlandı.

Lumut Balai Ünite 1, Endonezya’nın 2019’da faaliyete geçmesi planlanan dört jeotermal enerji santralinden yalnızca biri. Diğer üç santral de Sorik Merapi, Sokoria ve Muaralaboh’te bulunuyor.

PGE, boru hattında 2026 yılına kadar 1100 MW ek enerji üretmek amacıyla başka birkaç jeotermal geliştirme projesine de sahip. Lumut Balai Üniteleri 2 ve 3’e ek olarak, PGE’nin devam eden projeleri Lebong, Bengkulu’da bulunan Suli, Maluku ve Hululais santralleri Tulehu jeotermal projeleridir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy