Haberler

Planlanan bir petrol boru hattı jeotermal dahil yerel temiz enerji için nasıl bir fırsat olabilir

Petrol boru hattı (kaynak: flickr / Jason Woodhead, creative commons)
Cannur Bozkurt 29 Ağu 2019

Kanada'da planlanan bir petrol boru hattından beklenen vergi üretimi ile hükümet, Kanada'nın temiz enerji geçişini hedef alacak bir yatırım programı planlıyor. Bu yaklaşım Kanada'da jeotermal enerji için bir fırsat sağlayabilir.

Kanada’da tartışmalı bir petrol boru hattı projesi ilginç bir dönüm aşamasına girdi. Kanada hükümeti, bildirilen acil iklim durumu nedeni ile, Trans Mountain boru hattı projesini, “her kurumun vergi gelirlerinden elde edilen her doların ve boru hattı satışından elde edilen kazancın Kanada’nın temiz enerji geçişine yeniden kazandırılacağı” uyarısı ile onayladı.

Edmonton Dergisinde yayınlanan görüş, jeotermal elektrik ve ısı projeleri gibi Kanada enerji piyasası için yıllık 380 milyon ABD Doları civarında beklenen vergi geliri ve jeotermal elektrik ve ısı projeleri gibi temiz enerji teknolojilerine yatırım yapacaktır.

Bu yatırımın nereye gideceği doğal olarak bir tartışma konusu. Ancak kanaatin vurguladığı gibi, mevcut iş gücü yetenekleri, teknik bilgi ve teknoloji ile iş gücü, yani jeotermal enerji ile yakın bağları olan bir sektöre akabilir.

Bu fonlarla, geliştiricilerin yetersiz üretim kuyularını telafi etmek için devlete ait bir sigorta programı oluşturulabilir. Arama belirtilen diğer bir konudur. Sadece jeotermal enerjiye odaklanan bir araştırma grubuna sahip Kanada’daki tek üniversite olan Alberta Üniversitesi ile, fon sağlama ve endüstri ortaklarına bağlanma ile ilgili çok şey başarılabilir.

Başka bir unsur daha var ki, bu da boru hattının gerçekten elektriğe ihtiyaç duyması. Borealis GeoPower’ın Valemount, BC merkezli bir jeotermal projesi, yakındaki boru hattı için bu elektrik seçeneklerinden biri olabilir. ABD’de sınırın güneyinde, boru hattı operasyonu için elektrik talebinin yaklaşık% 20’sinin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiği örnekler var.

Bu, Kanada Jeotermal Enerji Birliği’nin (CanGEA) politika yöneticisi Christal Loewen tarafından paylaşılan ilginç bir fikir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy