Haberler

PLUTO ile Jeotermal bölge ısıtma ve soğutma sistemleri potansiyeli üzerine fizibilite çalışması

EBRD'den PLUTO'nun çerçevesini geliştirme hazırlıkları (kaynak: EBRD duyuru görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 10 Ağu 2018

EBRD, PLUTO programını, jeotermal bölge ısıtma uygulamalarını da içerecek şekilde genişletme fırsatını araştırmayı ve jeotermal potansiyeli olan şehirler için daha büyük bir finansman imkânı hazırlamayı planlamaktadır.

9 Aralık 2015 tarihinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından onaylanan Özel Sektör Erken Aşama Jeotermal Kalkınma Çerçevesi (PLUTO), 125 milyon ABD Doları bütçeli, yatırımcıların, jeotermal projelerinin keşif aşamalarında finansman boşluğunu doldurmak amacıyla yapılandırılmış bir destek programıdır.

EBRD, PLUTO aracılığı ile jeotermal enerji üretim projelerine finansman sağlamanın yanı sıra, jeotermal bölge ısıtma uygulamalarını da içerecek şekilde Programı genişletme fırsatını araştırmayı ve Türkiye’deki jeotermal potansiyeli olan şehirler için daha büyük bir finansman imkânı hazırlamayı planlamaktadır.

Projenin genel hedefi, Türkiye’nin yenilenebilir bir ısı kaynağı olan jeotermal enerjinin teşvik edilmesi ve kullanılması ve jeotermal bölge ısıtmasına erişimde iyileştirmeler yapılması yoluyla hava kirliliğinin azaltılması konusunda ülkeyi desteklemektir.

Türkiye’nin jeotermal bölge ısıtma potansiyeli için tam bağımsız bir fizibilite çalışması, Türkiye’de bölgesel ısıtma ve soğutma için uzun vadeli stratejiyi ele alacaktır.

Detay bilgi ve hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: EBRD