Haberler

Pohang’tan öğrenilenler – Jeotermal enerjinin tetiklediği deprem sorununu çözme

Pohang / Güney Kore'deki proje sahasında sondaj kulesi (kaynak: DESTRESS Projesi)
Cannur Bozkurt 30 May 2019

Stanford Üniversitesi tarafından yayınlanan yeni bir makale, Güney Kore'nin Pohang jeotermal projesine bağlı depremden alınan dersler ve EGS’nin geleceği çerçevesinde, EGS jeotermal sistemlerine değinmektedir.

Güney Kore’de gerçekleşen belirgin büyüklükteki bir deprem sonrasında, gözler ve araştırmalar ülkedeki Pohang EGS jeotermal araştırma projesinin faaliyetlerine yöneldi.

Depreme ilişkin, etkinliğe katkıda bulunan bir “jeotermal santral” hakkında çok fazla şey ve çoğu zaman beklenenden sıkça, ki raporlama gerçekten net değildi, yazıldı. Gerçekte de, sondaj ve buna karşılık gelen stimülasyon depremle bağlantılı görünmekte. Olay sırasında bir santral yoktu ancak gelecekte bir santral inşa etme olasılığı için sondaj yapılmaktaydı.

Stanford Üniversitesi tarafından yayınlanan bir makalede, Stanford’dan jeofizikçi William Ellsworth, “Hiç şüphe yok. Genellikle bilimde söylemiyoruz, ancak bu durumda kanıtlar çok büyük.” açıklamasında bulundu. Ellsworth, Pohang’ın başarısızlığına ilişkin 24 Mayıs’ta Science’de makalesi yayımlanan Seul Ulusal Üniversitesi’nden Kang-Kun Lee’nin de dahil olduğu bir grup bilim adamı arasında yer almakta

Makalede, jeotermal teknolojisinin nasıl geliştiği, Güney Kore’de nelerin depreme yol açtığı ve benzer projelerde deprem tehdidinin nasıl asgariye indirilebileceği ve izlenebileceği ile ilgili detaylar yer alıyor.

Makalenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy