Haberler

Polonya, jeotermal desteği tek bir programda birleştirmeyi planlıyor

Polonya, Zakopane'de jeotermal kuyu (Kaynak: Geotermia Podhalanska)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 27 May 2019

Polonya, jeotermal ısı santrallerinin rezervuar keşfi, sondaj ve inşaat yatırımlarını kolaylaştırmak adına “Polish Geothermal Plus (Polska Geotermia Plus)” olarak adlandırılan jeotermal destek programlarının birleştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Ulusal Çevre Koruma ve Su Yönetimi Fonu (NFO İGW) jeotermal destek programlarının birleştirilmesi üzerinde çalışmaktadır. Bunlardan biri olan “Polonyalı Jeotermal Artı (Polska Geotermia Plus)”, jeotermal ısı santrallerinde arama, sondaj ve inşaat çalışmalarına yönelik yatırımları kolaylaştırmak hedefine sahiptir.

NFO İGW enerji departmanı müdürü Urszula Zajic, son zamanlarda NFO İGW tarafından sunulan çeşitli jeotermal destek programlarının konsolidasyonu için “çok ileri” çalışmaların Fon’da devam ettiğini bildirdi.

“Polish Geothermal Plus” çalışma adı altındaki programın, rezervuar araştırması ve sonrasında bir jeotermal ısıtma tesisinin inşası için finansal yardıma yönelik ayrı ayrı arama talep etme ve sunma gerekliliğine izin vermediğini, işlemlerin “tek pencereden” yapılması gerekliliğini belirtti.

Zajic, yeni jeotermal destek programının “bir aya kadar” sunulması ve “sadece kredinin kendisi için değil çok tercihli koşullar” içermesi gerektiğini bildirdi. 1995-2018 yıllarında, Ulusal Fon, Polonya’da jeotermal kaynakların araştırılması ve geliştirilmesi için 219 milyon PLN (yaklaşık 50 milyon Avro / 57 milyon USD) harcadı (bu kuyuların toplam maliyeti 273 milyon Zlot, PLU’dur). 2016-2018’de, NFO İGW bu yedi projeyi birlikte finanse etti. Yatırımlar Kolo, Turku, Sieradz, Ladek Zdrój, Sochaczew, Tomaszów Mazowiecki ve Szaflary’de yapılmaktadır. İmzalanan sözleşmelerin değeri 133 milyon PLN’nin (31 milyon Euro) üzerindedir.

Fon, bu yılın nisan ayında Sekowa (Gorlice poviat, Küçük Polonya bölgesi) komünitesinde yapılan arama kuyusuna 17 milyon PLN (4 milyon avro) tahsis edeceğini açıkladı. Sekowa için sübvansiyon sağlama şartlarından biri, belediyenin bölgede bulunan evlerin ısıtılması için termal enerji tahsisi konusundaki beyanıydı. Skowa’daki potansiyel jeotermal ısı santralinin tahmini kapasitesi 6.5 MW’ta, enerji üretimi ise 40.595 MWh olarak belirlendi.

Fon, jeotermal enerjinin “nispeten” ucuz olduğunu ve enerji kaynağı rüzgar veya güneş gibi diğer YEK’nın aksine kalıcı olarak erişilebilir olduğunu savunuyor. Büyük jeotermal kaynaklarla, örneğin Bia Ka Tatrza Ska’daki Bania termal banyolarında yapılan yüzme havuzları da dahil olmak üzere, dinlenme veya tedavi amaçlı kullanılabilir.

Fon, bilimsel araştırmaların Polonya’nın termal su konusunda çok zengin olduğunu belirtti. Polonya’da akiferli bölgelerde suyun sıcaklığı 30 ila 130 santigrat derece arasında değişmekte ve tortul kayaçlar içindeki jeotermal suların kaynakları 1 ila 10 km derinlikte yer almaktadır. Jeotermal enerjiye yapılan yatırımın karlı olması için iki temel koşulu yerine getirmesi gerekir. Sıcak su kaynağı verimli olmalı ve su nispeten düşük tuzluluk oranına sahip olmalıdır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy