Haberler

Polonya, kömür kullanımını azaltmak için jeotermal kaynaklara yöneliyor

Polonya'da Kömür Santrali (kaynak: Commons Wikimedia / vondraussen, CC-BY-3.0)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 11 Mar 2019

Jeotermal Enerji Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanı Dr. Marek Kazmierczak'a göre, Polonya'nın jeotermal kaynak potansiyeli, , yerli taş kömürü ve linyit yataklarında bulunan enerji ile kıyaslanabilir düzeyde.

Jeotermal enerjinin geliştirilmesine yönelik bakış açıları, geçen hafta düzenlenen Krupinski madenine ve yeraltı kömür gazlaştırma teknolojisine yönelik meclis ekibinin toplantısında gündem konularından biriydi.

Meclis ekibi, Polonya’nın mevcut mineral ve doğal kaynakları ile enerji sektöründe bağımsızlık oluşturmak için etkin kullanım olanaklarıyla ilgileniyor. Takım lideri Jacek Wilk’in görüşüne göre, Polonya şu anda doğal kaynaklarını düzgün kullanmıyor, jeotermal kaynaklar bu tür kullanılmayan alanlardan biri.

Ekip toplantısında, Dr. Marek Kazmierczak,  3 km’den daha derinde bulunan jeotermal akışkandan elde edilebilecek enerji potansiyelinin ulusal enerji tüketiminin 120 katı olduğunu belirtti. Kazmierczak, bu yenilenebilir kaynakların kullanılabileceği ölçeğin büyüklüğüne vurgu yaptı.  Ülkenin ortasından geçen çapraz kemerin en büyüğü, Szczecin’den Rzeszów’a da olduğu gibi Polonya’nın birçok bölgesinde akışkan mevcuttur.

Uzman Dr. Kazmierczak, bu kaynakları en etkin şekilde kullanabilmek için en az 4 kilometrelik kuyu sondajı gerektiğini, 3 km’nin altındaki bir derinliğe ulaşmanın gerekli olacağını belirtmektedir. “O zaman suyun 100 derecenin üzerinde, hatta 120-140 derecenin üzerinde bir sıcaklığı var. Yüzeyde, buhar alırız, temel enerji miktarı suyun buharlaşması ve yoğunlaşması içindedir.” sözleri ile görüşlerini paylaştı.

Uzmanlar, Kalisz, Konin, Kolo ve Sieradz’in, diğer bölgelerin yanı sıra jeotermal santral kurmak için iyi yerler olduğunu belirttiler. Polonya’da toplam 2 ila 4 gigawatt elektrik enerjisi potansiyeline sahip en az 2000 jeotermal santral kurulabileceği tahmin edilmektedir. Kazmierczak’ın görüşüne göre, bu yatırımların karlılığı sadece kışın ısıtma veya yazın soğutma için değil, aynı zamanda tarımsal üretim içinde faydalı olacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy