Haberler

Polonya’nın Katowice kentindeki COP24 toplantılarında jeotermale genel bakış – EGEC yorumları

Katowice COP24 Web sayfası ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 5 Ara 2018

BM İklim Değişikliği Konferansı COP24, Katowice, Polonya'da yapılıyor.Uluslararası iklim müzakerelerinin bu önemli turunda, jeotermal enerjinin, ısınma ve soğutma dahil olmak üzere genel enerji geçişinde oynayabileceği rolü vurgulamak için birkaç jeotermal enerji temalı etkinlik yer alıyor.

UNFCCC COP24 (İklim Değişikliği Konferansı) Katowice Polonya’da başladı. UNFCCC’nin ortakları arasında bulunduğu uluslararası iklim müzakereleri turu, Paris’ te yapılan COP21’i takiben tarafların, küresel sıcaklık değişiminin 2 santigrat derecenin altında 1,5 santigrat hedeflenerek kontrollü bir şekilde yükselmesini hedeflendiği toplantı sonrasında yapılmaktadır. Konferans kapsamında jeotermal enerji ile ilgili çeşitli etkinlikler düzenlenmekte.

COP24’ün süreceği iki hafta boyunca, jeotermal enerjinin iklim değişikliğinin azaltılmasına nasıl katkıda bulunduğu ve katkısının nasıl attırılabileceğini gösteren etkinlikler yer almakta. Kömürün hakim olduğu bir ülke olan Polonya, özellikle fosil yakıt ile ısınma ve enerji yoksulluğundan kaynaklanan hava kirliliği sorununu çözmek için jeotermal enerjiye ciddi bir ilgi duymaktadır.

Aşağıdaki etkinlikler COP24 sırasında jeotermal enerji üzerinde düzenlenmiştir:

• 6 Aralık: 13.45-14.45 (Bug) – Doğu Afrika’da Jeotermal Enerji Gelişimi
• 11 Aralık: 11.10-13.00 (Pieniny) –Birlikte Daha Güçlü: Birlikte Çalışan Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinin Başarıları
• 11 Aralık: (Polish Pavillion) –Temiz hava için önlemler, finansman, teknolojiler
• 13. Aralık – 16.00 – 17.00 (Polish pavillion) – “Polonya’da jeotermal enerji – iklim değişikliğinin azaltılması ve sürdürülebilir kalkınma için düşük emisyonlu ısıtmada kullanım perspektifleri” (Polonya Jeotermal Topluluğu tarafından düzenlenmektedir)

Daha fazla bilgi buradan edinilebilir.

Jeotermal enerjiye ilişkin daha fazla etkinlik COP24 ilerledikçe ortaya çıkabilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy