Haberler

Polonya’nın Torun kentinde jeotermal ısıtma projesi AB ve hükümet fonlarıyla ilerliyor

Torun, Poland (kaynak: flickr / kishjar, creative commons)
Cannur Bozkurt 29 Ağu 2019

AB fonları, devlet kredisi ve sübvansiyonlardan sağlanan fonlarla, özel bir şirket, Polonya'nın Torun şehrinde bir jeotermal ısıtma projesi planlıyor.

Polonya’daki bazı jeotermal gelişmelere ışık tutan yeni bir makale paylaşıldı. Proje savunucusu ve siyasi bağları bağlamında çoğunlukla kritik olmakla birlikte, makale Polonya Torun’daki jeotermal santralin detaylarını paylaşıyor.

Yaklaşık 10 milyon dolar yatırım yapılması planlanan santral, Ocak 2019’da başladı. Santral, Lux Veritatis’in bağlı ortaklığı olan Geotermia Torun tarafından geliştiriliyor. Fon, kısmen AB fonlarından, yaklaşık 2,2 milyon dolarlık bir devlet kredisinden ve Polonya Hükümeti Çevre Fonu’ndan 5 milyon dolarlık bir sübvansiyondan geliyor.

Planlanan jeotermal ısıtma tesisi bir medya üniversitesine, bir kiliseye ve Torun şehrine sıcak su sağlayacak.

Kaynağın yaklaşık 2.000 metre derinlikte ve 64 santigrat sıcaklıkta olacağı öngörülüyor. Torun şehri, ülkenin başkenti Varşova’nın yaklaşık 200 km kuzeybatısında yer almakta.

Şirket 2008 yılında iki test kuyusu açmış, ancak hükümeti projeyi finanse etmeye ikna edememiş. Bugün, Polonya hükümetiyle büyümek isteyen altı jeotermal santral var.

Altı jeotermal ısıtma tesisi Podhale, Mszczonów, Pyrzyce, Stargard, Uniejów ve Poddebice’de inşa edilebilir.

Polonya’da, belediyeler yerel ısıtma ağına, kamu tesislerine (örneğin okullar) veya bireysel tüketicilere jeotermal ısı sağlamak isteyen kalkınma kuruluşlarıdır. Kuyularda beklenen su sıcaklığı, Sochaczew’deki 40 santigrat derece ile Szaflary’deki 120 ° C’ye kadar değişmektedir.

Mevcut jeotermal sistemler, en yenisi 20 yaşın üzerinde olmak üzere 1990’lardan bu yana inşa edilmiştir. Podhale jeotermal ısıtma sistemi, kurulu kapasite ve yıllık ısı satışları dikkate alınarak Avrupa’nın en büyüklerinden (İzlanda hariç) biridir. NFOSiGW’nin büyük çoğunluğuna ait olan ısıtma tesisi 82 ​​MW kurulu güce sahip ve 400.000 GJ ısı satmaktadır. Isı tarifesi PLN 16.5-19 / GJ’dir ve iletim hizmetleri için değişken ücret PLN 15-25 / GJ’dir. Fiyat – Szaflar yetkililerine göre – o kadar rekabetçi ki, yerel halk (Belediye tarafından yapılan ankette yüzde 80 oranında), evlerini jeotermal ağa bağlamakla ilgilenmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy