Haberler

PPC Renewables, Yunanistan’daki jeotermal kalkınma için stratejik ortak seçecek

Greece Independence Day (source: flickr/ John D. Carnessiotis, creative commons)
Eren Günüç 8 Oca 2018

PPC Renewables, Yunanistan'daki adalarda dört jeotermal enerji santralinin geliştirilmesi için stratejik ortak seçeceğini açıkladı.Stratejik yatırımcı, jeotermal yönetimin uygulanması için PPC Renewables ile ortaklaşa yaratılacak şirketin çoğunluk hissesini alacak. Ortaya çıkacak olan şirket, santrallerin finansmanını ve inşasını, aynı zamanda operasyonlarını devralacak.

Yunanistan’ın en büyük enerji üretim şirketi olan Public Power Corporation SA’nın tamamına sahip olduğu bağlı kuruluşu olan PPC Renewables, Yunanistan’daki dört jeotermal enerji santralinin geliştirilmesi için stratejik ortak seçeceğini açıkladı.

Yunanistan’daki PPC Renewables’a kiralanan dört jeotermal alanındaki jeotermal projelerin geliştirilmesi ve işletilmesi uzun süren bir gecikmeden sonra hızla ilerlemektedir.

Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde Yunanistan’da dört ada kompleksinde geliştirilecek jeotermal projelere katılmak için stratejik ortak seçeceğini duyuracak.

Verilen bilgiye göre, PPC’nin yan kuruluşunun amacı, yatırımcının seçilmesi ve Mart 2018 tarihine kadar Methana, Lesvos, Nisyros ve Milos – Kimolos – Polyagiou komplekslerinde jeotermal enerji santralleri kurulması için gerekli anlaşmaları imzalaması.

Şirketin dört kiralık jeotermal alanındaki jeotermal istasyonların geliştirilmesi ve işletilmesi için yapılan uluslararası ihale ilk aşamasında, Ağustos 2017 başında, ikinci aşamaya katılan altı şirket de tamamlandı. Bağlayıcı teklif aşamasını izlemek üzere ortaya çıkacak ortak taslak anlaşmalar yapılması için şirketlerle olan Sanal Veri Odasında danışma süreci devam ediyor. Bununla birlikte, katılan tüm şirketlerin son aşamaya da katılımcı olacağı tahmin edilmektedir.

PPC Renewables, Methana, Nisyros ve Kiklad adasında üç adet 5 MW jeotermal enerji santrali kurmayı ve Lesvos’ta 8 MW’luk bir jeotermal enerji santrali inşa etmeyi planlıyor. Kurulacak yeni tesisin toplam gücü 23 MW, yıllık toplam 193.300 Mwh’dir.

Stratejik yatırımcı, jeotermal yönetimin uygulanması için PPC Renewables ile ortaklaşa yaratılacak şirketin çoğunluk hissesini alacak. Ortaya çıkacak olan şirket, santrallerin finansmanını ve inşasını, aynı zamanda operasyonlarını devralacak.

Ünitelerde kullanılacak modern teknolojiye  dayanan jeotermal enerjinin daha “yeşil” özelliklere sahip olması beklenirken, % 95’e kadar kapasiteyle sürekli çalışması planlanan jeotermal santraller baz istasyonları için uygun üretimi sağlayıp, fosil yakıtlı tesislerin tamamen yerine geçecek.

Aynı zamanda bu enerji, elektrik, tuz arındırma, su ürünleri yetiştiriciliği, seralar, ısıtma / soğutma gibi adalar için önemli olan diğer kullanımlarla kombine edilebilir.

Kaynak:Big Business, ThinkGeoEnergy aracılığıyla