Haberler

Röportaj: WING Türkiye Dr. Maren Brehme ile görüştü

Maren Brehme, Endonezya Sumatra'daki Sibayak jeotermal santralinde (kaynak: Maren Brehmer)
Cannur Bozkurt 28 Eki 2019

Hollanda'da TU Delft'te Yardımcı Doçent Dr. Maren Brehme, WING Türkiye adına Ayşegül Turan'la yaptığı röportajda, jeotermal alanındaki çalışmaları ve kadınların sektördeki rolü hakkında bazı bilgileri paylaşıyor.

Ayşegül Turan, kısa süre önce Türkiye’de Jeotermal (WING) grubundaki Kadınlar adına, Dr. Maren Brehme ile röportaj yaptı. Röportajı aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle, Delft Teknik Üniversitesi’ndeki “Yardımcı Doçent” olarak yeni pozisyonunuz için sizi tebrik etmek istiyorum.

Ayşegül Turan, Şubat 2019’da Potsdam-Almanya’daki 10. EGPhD Gününde Dr. Maren Brehme ile tanıştı.

Mevcut rolünüz ve geçmişiniz nedir?

Jeotermal Mühendisliğinde Yardımcı Doçent olarak şu anki görevimde, TU Delft’teki derin jeotermal enerji hakkındaki tüm araştırmalar için irtibat kişisiyim. Uluslararası ortaklarla yapılan birkaç jeotermal araştırma projesinden sorumluyum, yeni proje teklifleri üzerinde çalışıyoruz ve jeotermal enerji derslerine katkıda bulunuyorum. Jeotermal enerji araştırmalarında 10 yıllık bir geçmişe sahip olduğum için kendimi iyi hazırlanmış hissediyorum.

Endüstride R&D kariyerine katılmak yerine neden yer bilimlerinde akademik bir kariyer seçtiniz?

Okuldan başlayarak, her zaman yeryüzünün ayaklarımızın altında nasıl göründüğünü merak ettim, bu da beni Yerbilimleri çalışmak için motive etti. Genelde, sürekli aklıma gelen soruları cevaplamak için her zaman meraklı ve ilgiliydim. Bu merak, araştırma yapmak için benim itici gücüm oldu. Ayrıca, misafirperver uluslararası topluluğun tadını çıkarıyorum ve gençlere öğretmenlik yapmayı seviyorum.

Jeotermal için sırada ne var? Gelecekte jeotermal enerji için ne var? (örn. Jeotermal endüstrisi ve akademinin geleceği için en umut verici araştırma ne yöndedir?)

Cevaplamamız gereken en acil sorular; Bir sonraki kuyuyu nerede açmalı? ’Ve Jeotermal sistemi nasıl sürdürülebilir bir şekilde yönetilir?”. Araştırmamda odaklandığım konular bunlar ve ayrıca sektör için de acil olarak cevaplandırılmaları gerekiyor.

Türkiye’de jeotermal sahalarında çalıştığınız birçok proje var. Bu projelere nasıl dahil oldunuz? Bu işbirliğini ne başlattı?

Profesörüm Traugott J. SCHEYTT ve Türk meslektaşı Prof. Dr. Mehmet Çelik’in başlattığı ilk araştırma projem 2008 yılında Türkiye’de sığ hidrojeolojiye odaklandı. O zamandan beri ortaklarım ve ben jeotermal sistemlerde gittikçe daha derinleşen hidrojeolojiye odaklanıyoruz . Türkiye, jeotermal kaynaklar açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Farklı jeolojik ortamları incelemek ve yeni tesisler geliştirmek ve enerji santrallerinin sürdürülebilirliği gibi çeşitli jeotermal zorluklar üzerinde çalışmak için mükemmel bir yer.

Yıllar boyunca pek çok hoş Türk insanıyla tanıştım ve bugünlerde Türkiye ile güçlü özel bağlantılarım var.

Bir kadın olarak kariyerinizde ne gibi zorluklarla karşılaştınız? Onları nasıl aşarsınız?

Akıllı olma, sıkı çalışma, iyi bir ekip ve sadakat ile üstesinden gelebileceğiniz zorluklar (çalışma sırasında karşılaştığınız araştırma soruları gibi) vardır. Toplumsal zorluklar var, bunlardan bazıları; üst düzey pozisyonlarda erkeklerin egemenliği, sektörde kadınların kabul görmemesi, tek başına sahaya giren veya ağır ekipman taşıyan kadınlara hayret edenler, sadece bir kadın olduğunuz için ciddiye alınmamanız, yalnızca kadın olduğunuz için bir araştırmacı değil, sekreter olarak etiketlenmeniz gibi. Kişiliğiniz üzerinde çalışarak ve diğerleriyle dayanışma yaparak üstesinden gelebilirsiniz ama yine de bu zorlukların bazıları kolayca ortadan kalkmayacaktır.

Eğer ‘başarıyı’ farklı bir şekilde tanımlarsak, onu nasıl tanımlarsınız? Kendinizi ‘başarılı’ bulduğunuz anlar hangileri?

Bilimde başarıyı ‘gelecekteki topluma katkı’ olarak tanımlarım.

Kişisel düzeyde, yaptıklarımdan ve yaşadığım şeyden memnun kaldığımda başarılı oluyorum.

Kişisel web sitenize, projelerdeki son gelişmeleri podcast olarak yüklüyorsunuz ve iletişim ağınızı CV’nizde gösteren bir harita var. Neden gerekli olduğunu düşünüyorsun?

Araştırmacılar, en son sonuçları sunmaktan topluma karşı sorumludurlar. Bu basit bir “dilde” yapılmalıdır. Web sitemi, insanların bilgiye erişmesini sağlamak ve üzerinde çalıştığım konularla ilgilenmelerini sağlamak için kullanıyorum. Gelecekleri için önemli buluyorum.

Harita sunumu, basit bir “sıkıcı” liste yerine kiminle çalıştığımı göstermenin alternatif bir yoludur.

Zor zamanlarda kendinize hatırlattığınız herhangi bir tavsiye var mı?

Kendime şunu hatırlatıyorum, sorun olan konu hayatımdaki tek konu değil. Hayattaki her şeyde inişler ve çıkışlar var. Her engelde olumlu bir şeyler ve öğrenilecek bir şeyler olduğunu düşünüyorum.

Genç benliğinize bir tavsiye verme şansınız olsaydı, bu ne olurdu?

Fikirleriniz için ayağa kalkın ve bunları yüksek sesle dile getirin.

Röportajın orjinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy