Haberler

Sakarya iline bağlı Akyazı ilçesinin jeotermal kaynakları değerleniyor

Akyazı'dan manzara (kaynak: Akyazı Belediyesi web sitesi)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 9 Oca 2019

(SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Akyazı’da bulunan Jeotermal kaynağı değerlendirerek, bölgede Sera Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Sakarya iline bağlı Akyazı’da geçim tarıma dayalıdır. İlçede mısır başta olmak üzere üretilen ürünler arasında buğday, pancar, patates ve çeşitli sebzeler gelmektedir. Ayrıca fındık deposu olan Akyazı’da yılda ortalama olarak üretilen 11.000 ton fındık ürünü de bölge insanlarının en önemli gelir kaynaklarından biridir.

Son zamanlarda seracılığa verilen önem meyvesini vermeye başlamış ve bölge insanlarının geçim kaynakları arasında yer almaya başlamıştır. Seracılığın gelişmesi ile ilçenin ekonomik ve ticari hayatında önemli gelişmeler beklenmektedir.

Sakarya Haber Portalı’nda yayımlanan röportajında Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, 2019 yılının ekonomik açıdan zor bir yıl o olacağını söyleyerek “Ekonomimizi bu durumda sürdüremeyiz. İthalata dayalı, tüketime dayalı bir ekonomiyi sürdürmek mümkün değil. Dolayısı ile üretimi arttırmak zorundayız. Ürettiğimizi de ihraç eder durumda olacağız. Ülke olarak tek çıkar yolumuz bu. Biz bunu söylüyoruz, bunu vurguluyoruz” diyerek Akyazı’da bulunan Jeotermal suyu avantaja dönüştürmek amacı ile, bölgede Sera Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Üretim için OSB’lere ihtiyaç olduğunun da altını çizen Başkan Altuğ, “Herkes her yerde üretim yapamayacak. Üretim yerleri nerelerdir? OSB’lerdir. Onun için şehirde OSB’leri artırmayı ve bu üretimleri OSB’lerde yapmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Akyazı İlçesi’nde 1170 metrelerde 70 derece sıcaklığında bulunan jeotermal kaynağı değerlendirme yolunda çalışmalara başladıklarını belirten Altuğ; “Bu suyu değerlendirme anlamında suyun bulunduğu bölgelerde Akyazı Belediyesi, Akyazı Ticaret ve Sanayi Orası, Akyazı Ticaret Borsası ile biz SATSO ve Sakarya Borsası’nı da bu işin içine alarak bir Sera OSB düşünüyoruz. Bununla ilgili görüşmelerimizi yaptık. Ekiplerimiz çalışıyor. Bu Akyazı için, bölgemiz için dok doğru ve çok ciddi bir proje olacak” sözleri ile görüşlerini paylaştı.

Altuğ, Akyazı’ya kurulacak olan Sera OSB için en az 5-10 yıllık bir süreç gerektiğini belirterek, üzerinde çalıştıkları projenin doğru proje olması inançları ile, geçmişte hayata geçmesi 20 yılı bulan OSB kurulumunu çok daha kısa bir süre içerisinde tamamlamayı umduklarını belirtti.

İlçe aynı zamanda İstanbul’a olan yakınlığı nedeni ile haftasonları doğaseverlerin ilgi odağı olmakta.

Kaynak: Sakarya Haber Portalı