Haberler

Salton Sea’deki jeotermal santralden lityum üretimi yakında gerçek olacak

Hudson Ranch I, California, U.S. (source: EnergySource)
Eren Günüç 10 May 2018

Kaliforniya'daki Salton Sea'deki bir jeotermal santralden lityum elde etmek için bir proje, Federal Güvence Fonu'ndan 2.5 milyon dolar alacak.

Yıllardır  Salton Sea’deki Lityum üretiminin temsil ettiği potansiyel ve fırsat, çok sayıda çalışma ve raporun konusu olmuştur, ancak şimdi ise bu raporlar bir gerçek haline gelmiştir. Yeni planlarla, Imperial County aslında ABD’nin lityum başkenti olabilir.

Bu hafta paylaşılan haberlerde, planlanan 50 MW’lık bir jeotermal santralden lityum üretimine 2.5 milyon $ yatırım yapılacağı bildirildi. Bu, Senatör Ben Hueso tarafından El Centro Ticaret Odası’nın son etkinliğinde bildirildi. Fonlar, Senatör Hueso’nun iki yıl önce yarattığı Bill SB-1074’e gelecek.

Eylül 2016’da yürürlüğe giren Bill SB-1074, jeotermal projeler için Federal Vakıf Fonu altında fon kullanma fırsatlarını açıyor.

“Mevcut yasa, belirtilen federal yasalar uyarınca devlet tarafından alınan tüm gelirlerin, Jeotermal Kaynaklar Geliştirme Hesabına yatırılmasını ve belirtilen şekilde sürekli olarak ödenmesini gerektirmektedir. Varolan yasalar, bu gelirlerin bir kısmının federal hükümetin jeotermal kalkınma için arazi kiraladığı ve bu gelirlerin başka bir kısmının Devlet Enerji Kaynakları Koruma ve Geliştirme Komisyonu (Enerji Komisyonu) tarafından hibeler olarak dağıtılmak üzere mevcut olduğu bölgelere ödenmesini gerektirir. yerel yargı veya özel kuruluşlara verilen krediler, mevcut yasalara öncelikli olarak, alıcıların bu paraları harcayabileceği jeotermal enerji geliştirme ve hafifletme ile ilgili olanları belirler.

Bu tasarı ayrıca, bu alıcıların dezavantajlı topluluklarda bulunan ve yerel istihdam olanakları sağlayan mevcut jeotermal tesislerinde yüksek oranda mineralize jeotermal tuzlu sulardan lityum, metal, tarımsal ürünler ve diğer faydalı mineralleri geri kazanacak projeleri üstlenmek üzere bu gelirleri harcamaları için yetkilendirecektir. ”

Hueso, bu yasa tasarısının ve finansmanın şu anda “… Imperial County’i bir enerji üreticisi olarak ve aynı zamanda önemli tarımsal ürünlere ek olarak Lityum gibi önemli metalleri üretecek bir ülke olmasını sağlayacaktır.” dedi.

Projenin bu ay tasarım çalışmalarına başlaması planlanıyor ve yüzlerce iş yaratma umuduyla yaklaşık bir yıl içinde bitirilmesi bekleniyor. Jeotermal proje Salton Sea’nin güney ucunda yer alacak ve Controlled Thermal Resources tarafından geliştirilecektir.

Kaynak: KYMA, ThinkGeoEnergy aracılığıyla