Haberler

Seracılık kredi paketi 8 Şubat itibari ile uygulanmaya başlandı.

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 12 Şub 2019

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 8 Şubat 2019 tarihinden itibaren uygulamaya başlanan, 2 yıla kadar ödemesiz, 7 yıl vadeli Seracılık Paketi’ni açıkladı.

NTV Ekonomi sayfasında yer alan haberde, Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklama ile; seracılığın geliştirilmesi ve belirli bölgelerde yoğunlaşan seracılık faaliyetlerinin, jeotermal su kaynaklarının bulunduğu bölgeler başta olmak üzere, ülkemizin uygun diğer bölgelerine de yaygınlaştırılması amacıyla uygun faizli kredilerden daha fazla yararlanabilme imkanının sağlanacağı belirtildi.

Kredi paketinin örtüaltı tarımında kapasite kullanımının, tarımsal üretimin ve verimliliğin arttırılması ve böylece mevsimsel değişikliklerin üretim miktarı, maliyetler ve fiyatlar üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına katkı yapmak amacıyla oluşturulduğu belirtildi.

Açıklanan kredi paketi ile yeni seraların kurulması, atıl durumdaki seraların ekonomiye kazandırılması, tadilatı, onarımı ve modernizasyonu amacıyla yapılacak yatırım harcamalarında, üreticilere piyasadan borçlanmak yerine Ziraat Bankası’nca sunulan krediden yararlanmaları öneriliyor.

Yeni kredi paketinin detayları:

1- Yeni sera yapımlarında, yatırım harcamalarının azami yüzde 75’ine kadar kredi kullandırılabilecektir. Yatırım kredilerine, yatırımın geri dönüş süresine uygun olarak 7 yıla kadar vadelendirilebilecek, geri ödeme dönemleri ve taksit miktarları da gelir miktarına ve gelir elde etme dönemlerine göre belirlenecektir. Yeni yapılacak yatırımlarda yatırımın büyüklüğüne ve işletmeye geçiş süresine bağlı olarak 2 yıla kadar anapara ödemesiz dönem verilebilecek.

2- Daha önce kurulmuş ancak, herhangi bir nedenle üretim yapılmayan atıl durumdaki seraların satın alınması ve bunların tadilatı ile modernizasyonu amacıyla da yeni sera kurulumunda olduğu gibi uzun vadeli krediler kullandırılarak, üretime başlanıp devam ettirilmesi için gerekli finansman sağlanacaktır.

3- Mevcut seraların onarılması, teknolojik altyapılarının güçlendirilmesi ve modernizasyonlarına yönelik olarak da üreticilere orta ve uzun vadeli yatırım kredileri kullandırılacaktır.

4- Yatırım yapılan bölgenin iklim koşullarına bağlı olmakla birlikte, sera yatırımları genel olarak nisan-ağustos döneminde yoğunlaşmaktadır. Ancak, yapılacak yatırımların önümüzdeki üretim sezonuna yetiştirilmesi amacıyla ilgili taleplerin alınmaya başlanarak, yatırım dönemi başlamadan hazır hale getirilmesi hedeflenmektedir.

5- İndirimli faiz oranları ile üretici desteklenmeye devam edilecektir.

Kaynak: NTV