Haberler

Şili Hükümeti jeotermal gelişmeyi teşvik için yasama değişikliklerini bekliyor

Enerji Bakanı, Susana Jiménez, V Annual Dinner of the ERNC sunumu, Nisan 2018 (kaynak: ACERA)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 10 Ağu 2018

Şili de jeotermal sektör paydaşlarının görüşlerinin içeren en son rapor sonrasında, Ülkenin Enerji bakanı, jeotermal sektör gelişmesini sağlamak için kanuni ve idari değişiklik planlarını açıkladı.

Şili’de jeotermal sektör paydaşlarının görüşlerini içeren en son rapor sonrasında, Ülkenin Enerji bakanı, jeotermal sektör gelişmesini sağlamak için kanuni ve idari değişiklik planlarını açıkladı.

% 72’si Şili’nin kuzeyindeki Arica, Parinacota ve Antofagasta bölgeleri arasında yoğunlaşan jeotermal potansiyelin 1,300 MW ve 3,800 MW arasında olduğu tahmin edilmektedir.

Bu kaynaktan yararlanmak için Enerji Bakanı Susana Jiménez, mevcut yenilenebilir jeotermal kaynak potansiyelini kullanan yeni projeleri destekleyen bir dizi yeni mevzuatın onaya gönderilmesini beklediğini açıkladı.

Cerro Dominador termasolar projesinin son fazının başlaması ile ilgili Bölgeye gerçekleştirdiği sehayati sırasında Enerji Bakanı Jiménez, hazırlanan raporun sonuçlarını endüstrinin ileri gelenleri ve paydaşları ile paylaştı.

Jeotermal enerjiyi dekarbanizasyona katkısı nedeni ile öne çıkarma isteklerini belirten Jiménez, kömürün birincil kaynak olduğu şu dönemde, jeotermal kullanan elektrik üretimini kömür bazlı üretimin kısmı yerine geçmesi olarak gördüklerini söyledi. Ek olarak, Jiménez, Jeotermal yasasını ve diğer mevzuatlarda değişikliğe gitme niyetlerinden bahsetti.

Antofagasta bölgesindeki jeotermal potansiyelin 600 MW’ın üzerinde olduğu tahmin edilmektedir, 2020 yılına kadar Enel ve Şili’li ortakları, Cerro Pabellon’daki 48 MW’lık jeotermal elektrik santrallerine 20 MW’ lık bir ek kapasite eklemeyi öngörüyorlar.

Kaynak: Thinkgeoenergy