Haberler

Şili’nin Antarktika bölgesindeki Magallanes’in jeotermal ısıtma potansiyeli

Punta Arenas, Magallanes & Antarctic bölgesi (kaynak: flickr/ Randal Schwartz, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Şub 2019

Jeotermal enerji, Şili'nin güney ucundaki Magallanes ve Antarktika bölgesindeki ısıtma projeleri için harika bir kaynak olabilir.

Yakın zamanda düzenlenen bölgesel ısıtma konulu uluslararası jeotermal seminerinde, Şili’nin güneyinde yer alan Magallanes’in Antarktika bölgesindeki jeotermal ısıtma potansiyeli vurguladı.

Toplantıda Magallanes’in jeotermal potansiyeli ve bölgesel ısınma projeksiyonu, konunun önemli ve tanınmış isimleri ile ulusal ve uluslararası düzeyde tartışıldı.

Toplantıda, Enerji Bakanlığı, BM Çevre, And Dağları’nın Jeotermal Enerjisinde Mükemmeliyet Merkezi (CEGA, Şili), ENAP ve Enerji Llaima – Arcon SunmarK (Danimarka) başkanları bir araya geldi. Antarktika eyaletinin Valisi Juan José Arcos, Cabo de Hornos belediye başkanı, Patricio Fernández, sektöre bağlı kamu hizmetleri ve özel şirketler, diğerleri arasında, çoğaltmanın olası örnekleri olarak başarılı bölgesel ısıtma durumları hakkında yorumda bulundu.

Bu bağlamda,  Şili Antarktika’sı Magallanes Bölgesel Sekreteri Natalia Easton, kamu sektörünün, özel sektörün, akademinin ve uluslararası işbirliğinin ilgisini çeken organizasyona ve yoğun katılımlara övgüde bulundu.

“Cumhurbaşkanı Sebastián Piñera Hükümet olarak, bu değişime katkıda bulunmak için çağrılan tüm aktörlerin yardımı ile ülke için çok gerekli olan bu enerji dönüşümüne liderlik etmekten çok mutlu ve gururluyuz. Bugün bunun yansımasını gördük; Enerji Bakanı Susana Jiménez’in 2018 – 2022 Enerji Rotası’nın temel bir parçası olarak bu süreci yönlendirdiğini belirtiyor ” dedi.

Easton sözlerine şu açıklamalrla devam etti: “Tüm Şilililerin yaşam kalitesini artırmak amacıyla, birlikte gezegeni ve gezegeni koruma görevinde yeni bir adım attığını  ve  bu çalışmaların meyve vermeye ve ortak çalışmaları güçlendirmeye başladığını ve fark ediyoruz. Bölgedeki enerji, jeotermal kaynakların kullanımı sayesinde daha sürdürülebilir hale getirmeyi enerji matrisimizi çeşitlendirerek, öneriyor. Bu senaryo kuşkusuz büyüleyici bir Dünya Merkezine Yolculuk “ dedi.

Jeotermal kaynakların Şili’de potansiyel üretim kapasitesi 25 bin MW’tır ve bunun % 0,2’si jeotermal enerjiden gelmektedir. Enerji Bakanlığı tarafından teşvik edilen bir kamu-özel kuruluşu olan Jeotermal Bürosu tarafından ulaşılan sonuçların bazıları şunlardır:

Şili, 1.300 MW ile 3.800 MW arasında keşfedilen alanların teknik olarak sömürülebilir potansiyelini hesaplamak için yeterli miktarda yatırımla 9 ABD Doları ile 25 milyar ABD Doları arasında.

Elektrik üretimi için jeotermal potansiyelinin% 72’si Arica ve Parinacota, Tarapacá ve Antofagasta bölgelerinde yoğunlaşırken, diğer% 28’i mevcut dağlık bölgede Büyükşehir Bölgesi ile Los Lagos arasında dağılmıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy