Haberler

Simav’da jeotermal ısınma sisteminin kullanılmasında otomasyon dönemi başladı.

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 25 Eyl 2018

Kütahya'nın termal ilçesi Simav'da Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanarak, Zafer Kalkınma Ajansı'nın (ZEKA) destek verdiği "Zeka ile Simav'ın Jeotermal Isıtma Sistemi Ülkemize Örnek Oluyor" projesi hayata geçirildi.

Kütahya’nın termal ilçesi Simav’da Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanarak, Zafer Kalkınma Ajansı’nın (ZEKA) destek verdiği “Zeka ile Simav’ın Jeotermal Isıtma Sistemi Ülkemize Örnek Oluyor” projesi hayata geçirildi. Jeotermal enerjinin Simav’daki ısınma sisteminin kullanılmasında otomasyon dönemi başladı.

“Zeka ile Simav’ın Jeotermal Isıtma Sistemi Ülkemize Örnek Oluyor” projesinin gerçekleşmesi ile, mevcut merkezi ısıtma sisteminin daha verimli hale getirilmesi, kaçakların önlenmesi, aynı miktar enerji ile daha fazla konutun ısıtılması, elektrik sarfiyatının önemli ölçüde düşürülmesi ve sistemdeki ekipmanların kullanım ömrünün uzatılması amaçlanıyor.

Projenin uygulanması sonucunda, her yıl elektrik tüketiminden 600 bin TL. tasarruf sağlanması, ısıtılan konut sayısı 15 bin’den, 17 bin konuta çıkması, yüksek basınç/debi değerinden kaynaklanan arıza ve patlaklar azaltılması, bakım ve onarım maliyetlerinde yüzde 25 iyileşme sağlanması, reenjeksiyon sisteminin doğru ve etkin bir şekilde çalışmasının sağlanması, jeotermal kuyularının kullanım ömrünün uzatılması hedefleniyor.

Simav Jeotermal Şefliği binasında yapılan açılış töreninde bir konuşma yapan Başkan Özkan, “Bir önceki projemiz geçtiğimiz 2016 yılında idi, Zafer Kalkınma Ajansı ile yaptığımız projede 530 binaya oronsal vana taktık. İkinci projemiz ile de 537 binaya oronsal vana taktık. Projemize Kütahya’da bulunan Zafer Kalkınma Ajansı, Kalkınma Bakanlığı vasıtasıyla bize destek verdi. Bir önceki projemizde 600 bin TL. bu projemize de 800 bin TL. hibe verdiler. Projemizin toplam bedeli 2 milyon 790 bin TL. Bunun 800 bin lirasını Zafer Kalkınma Ajansı destek veriyor” dedi.
Mühendis Sinan Atlı ekran başında yaptığı açıklamada, 8 adet rokasyonu kontrol edebildiklerini belirtti. Atlı, “Eskiden bu sekiz rokasyonda 3’er adamdan 24 adam vardiya tutuyordu, şu anda vardiyalı olarak toplam 3 adan sistemi kontrol edebiliyor. Bizim en önemli kazancımız insan ara yüzünü ortadan kaldırmak, insan hatalarını kaldırmak. İşlemler hiç insan eli değmeden otomatik olarak yapılıyor” dedi.

Projenin detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Kaynak: haberturk