Haberler

Sındırgı’nın meyve ve sebzeleri jeotermal kaynak ile kurutulacak

Balıkesir Sındırgı'dan görünüm (kaynak: Balıkesir Kent Portalı)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 9 May 2019

Balıkesir'in Sındırgı ilçesinde, yatırım bedeli 10 milyon dolar olan ve jeotermal enerjinin kullanılacağı sebze, meyve kurutma tesisi kurulacak.

Anadolu Ajansı tarafından paylaşılan habere göre, Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Hisaralan bölgesinde jeotermal enerjiden faydalanılarak kurulacak 20 bin metrekarelik tesiste 300 kişi istihdam edilecek.

Bir gıda firması tarafından gerçekleştirilecek projede, yöre çiftçilerinin ürünlerinin yanı sıra tüm Türkiye’den getirilecek sebze ve meyveler, jeotermal enerjiyle çalışan fırınlarda kurutularak ihraç edilecek.

Sındırgı Belediyesi ile iş birliği içinde gerçekleştirilen projede, son imzaların atıldığı belirtilerek, tesisin sonbaharda faaliyete geçmesi planlanıyor.

Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sındırgı’da 3 bin konut ısıtmasının jeotermal enerjiyle sağlandığını belirterek, bu enerji kaynağını istihdama yönelik kullanmak için çalışma başlattıklarını paylaştı.

Başkan Yavaş, Deniz Atalay’ın yönetim kurulu başkan yardımcılığını yaptığı gıda firmasıyla protokol imzaladıklarını dile getirerek, “Tesiste günlük 15 ton civarında ürün işlem görecek. Karpuzu dahi kurutacaklar. Jeotermal, ekonomik bir enerji kaynağı olduğundan sebze ve meyvenin tesisteki fırınlarda dolaştırılarak kurutulması sağlanacak. Bizim için önemli olan burada sağlayacağımız istihdam ve kırsal mahalledeki vatandaşların ürünlerinin değerlendirilmesi.” açıklamalarında bulundu.

Uluslararası bir firma olduklarını belirten SDA Gıda Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Deniz Atalay planlanan tesisisin yatırım maliyetinin 10 milyon dolar olacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti:

“ABD, Avrupa ve Uzak Doğu’da şirketlerimiz var. Kurutulmuş meyve ve kurutulmuş meyvelerden elde edilmiş inovatif ürünleri dünyanın dev firmalarına satıyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda olacak. Meyveyi, sebzeyi kurutarak veya işleyerek göndermeyi düşünüyoruz. Gönlümüz burada yetişen ürünlerin kurutulması. Bölge yetiştiricilerinin ürünlerine katma değer sağlamak istiyoruz. Bu projeyi belediyeyle beraber yürüteceğiz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı