Haberler

Sinopec, Çin’deki jeotermal ısıtma kapasitesini 2023’e kadar 150 milyon metrekareye çıkaracak

Zhengzhou, Henan, Çin (kaynak: flickr / Ken Marshall, creative commons)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 8 Ağu 2019

Çin petrol devi Sinopec, jeotermal ısıtma kapasitesini 2023 yılına kadar 50 milyon metrekareden 150 milyon metrekareye çıkarmayı ve yaklaşık 2,1 milyon kişiye hizmet vermeyi planlıyor.

Çin’in enerji firmaları gittikçe artan bir şekilde yeşil enerjiyi, faaliyetlerinin çekirdeği olarak görüyor. Çin’in ve dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Sinopec, jeotermal ısıtma geliştirme planları ile ilerliyor.

Şirket bu girişimini, daha geleneksel kıyı ve aşağı havza proje geliştirme işlerini tamamlayan CO2 emisyonlarını azaltma girişimlerinin bir parçası olarak görüyor.

Sinopec, jeotermal gelişimini zorlayarak, jeotermal ısıtma kapasitesini 2023 yılına kadar 120 milyondan 150 milyon metrekareye çıkarmayı planlıyor. Bu kapasite ile şirket, yaklaşık 2.1 milyon şehir sakinine jeotermal ısıtma sağlayabilir. Bu, 20 şehir ve ötesinde kömür yakıtlı ısıtmanın jeotermal enerjiyle değiştirilmesi için daha büyük bir planın parçası olarak sunulmakta.

Şirket şu anda yaklaşık 50 milyon metrekare konut ısıtma sağlayan jeotermal ısıtma tesislerine sahip ve işletmekte. Bu, bugün Çin’de jeotermal enerji ile ısıtılan tüm alanların yaklaşık % 30’unu temsil etmekte.

Geçen yıl, şirket Asya Kalkınma Bankası’ndan 250 milyon dolarlık kredi teminat altına aldı. Sinopec, jeotermal faaliyetlerini İzlanda’da Arctic Green Energy ile ortak bir girişim içerisinde sürdürmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy