Haberler

Sırbistan’da ilk jeotermal enerji projesinin geliştirilmesi içinbir grup oluşturuldu

Sırbistan'ın Vojvodina kentinde çalışma grubu toplantısı (kaynak: Vrbas.net)
Cannur Bozkurt 17 Eki 2019

Sırbistan, Vojvodina'da ilk jeotermal enerji santrali projesinin geliştirilmesine yardımcı olmak için Sırp ortaklar ve Fransız ES Jeotermi'sinden oluşan bir çalışma grubu kuruldu.

Sırbistan’dan bildirildiği üzere, Sırbistan’ın kuzeyindeki Voyvodina eyaletinde ilk jeotermal enerji santrali projelerinin geliştirilmesini kolaylaştıracak bir çalışma grubu kurulmuştur.

İl Enerji, İnşaat ve Ulaştırma Sekreterliği ve Fransız şirketler ES Geothermie’nin davetinde, Vrbas Belediye Başkanı Milan Glusac, geçtiğimiz hafta Jeotermal Santral Projelerinin Geliştirilmesi İçin Çalışma Grubu’nun kurulmasına katıldı. Bu çalışma grubu, ilk jeotermal enerji santrallerini gerçekleştirme ve bölgesel ısıtma sistemleri ve endüstrisi için mevcut Vojvodina jeotermal potansiyellerinden tedarik etme hedefini belirlemiştir.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu organın faaliyetleri, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Sırbistan ziyareti sırasında Mart 2017’de imzalanan Mutabakat Muhtırası’na dayanarak, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Sırbistan’a yaptığı ziyarette, daha fazla işbirliği anlaşması imzalandı.

Glushac’ın yanı sıra Natasa Lazareviç, IEL OIE Balkan Yenilenebilir Enerji, Jean Jacques Graff, ES Geothermie CEO’su, Justine Mouchot, GOSPEL Proje Yöneticisi, Danijela Rados, Rudolf Tot ve Slavoljub Arsenijevic, İl Enerji Sekreteryası,  NIS Gazprom’dan Milan Popovic, NIS Naftagas Bilim ve Teknik Merkezi’nden Ivana Demic, EBRD’den Bojan Bogdanoviç, EBRD’den Bojan Bogdanovic, Kikinda ısıtma tesisi müdürü Miroslav Ciculic ve Subotica termik santralinin yöneticisi Davor Andrasiç ile birlikte çalışma grubunun üyesi oldu.

Glusac, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada: “İlk kurucu toplantı, Fransa’dan gelen Çalışma Grubu üyeleriyle deneyim alışverişinde bulunmak ve bu Avrupa ülkesinde güncel olan modelleri ve çözümleri sunmak için bir fırsattı. Vrbas belediyesi büyük jeotermal potansiyele sahiptir ve bu organa üyelik için bizi tavsiye etti. Bu enerjinin kullanımı için yeni, modern çözümlerin bizim durumumuzda da mümkün olacağını ve gelecekte Vrbas belediyesinin vatandaşlarının yararına jeotermal serveti kullanabileceğimizi umuyoruz. Jeotermal potansiyellerin çağdaş kullanımında da lider bir role sahibiz” dedi.

Bu yılın başlarında bildirdiğimiz gibi, GeOthermal Sırp Pilotu heEat ve eLectricity (GOSPEL) girişimi için projeler büyük ölçüde Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanlığı tarafından finanse edildi ve Voyvodina hükümeti tarafından desteklendi. Çalışma ortaklığında, Sırbistan’da Subotica, Kikinda ve Sremska Mitrovica – Ruma dahil olmak üzere derin jeotermal enerji için 4 uygulanabilir endüstriyel proje belirlendi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy