Haberler

Sivas, Sıcak Çermik’te jeotermal sera için çalışmalar yapılıyor

Haber görseli (kaynak: Bizim Sivas web sayfası)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 17 Nis 2019

Sivas Valisi Salih Ayhan, MTA ile görüşmeler yaparak, Sıcak Çermik'te jeotermal seracılık yapılacağını bildirdi.

Anadolu Ajansı tarafından duyurulan ve Sivas Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, Sivas Valisi Salih Ayhan, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Orta Anadolu 1. Bölge Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, Bölge Müdür Vekili Ramazan Daştan’dan il genelinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Ayhan şu açıklamalarda bulundu: “İlerleyen dönemde de Sıcak Çermik bölgesindeki geçmiş dönem çalışmalarının üzerine bir şeyler daha koymak istiyoruz. Yeni bir kuyu açma noktasında çalışmamız olacak. Burada jeotermal seracılığı çok önemsiyoruz. Bu çalışma tarımla ilgili yapacağımız çalışmaların mihengini oluşturacak. Jeotermal seracılık konusunda MTA’nın bilimsel bilgisi bizim için önem arz ediyor. Şimdiden yazışmalarımız başladı. Öncelikle rezerv tespiti ile yaza doğru bu işi somutlaştırıp, yeni bir kuyu açarak jeotermal seracılığın ilk adımını atmış olacağız.”

Madenin yanı sıra jeotermal enerjide de ilin kaynaklarını en iyi şekilde değerlendireceklerinin altını çizen Vali Ayhan, “Sivas’ın ihracattaki payı ortalama yüzde 25 ile yüzde 50’ye kadar değişmektedir. Maden ihracatımızın arttığını gözlemlemekteyiz. İlerleyen dönemde de tüm bu değerlerimizi en üst düzeye çıkararak Sivas açısından önemli bir katma değer oluşturmuş olacağız.” dedi.

Kaynak: Bizim Sivas