Haberler

Soğanları kurutmak için jeotermal enerjiden yararlanma – Fernley, Nevada’da benzersiz bir santral

Olam Baharatları soğan tarlası(kaynak: Vimeo / Olam Baharatları, ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 6 Eyl 2019

Fernley, Nevada'da bulunan Olam Spices and Vegetables, Inc., Ormat Technologies tarafından işletilen Brady Hot Springs jeotermal santralinden doğrudan jeotermal enerji kullanan dünyanın tek soğan kurutma tesisini işletiyor.

Olam Spices and Vegetables, Inc. (Olam Group), büyük bir tarım, satın alma ve işleme şirketi ve dikey olarak entegre edilmiş sarımsak ve kurutulmuş soğan işlemcisidir.

Nevada, Fernley’de, şirket doğrudan jeotermal enerjiden yararlanan dünyanın tek soğan kurutma tesisini işletiyor. Nevada’nın Çevre Koruma Birimi, üretim raporunda birkaç ayrıntı daha paylaştı.

“İşleme ekipmanını yıkamak için jeotermal akışkan kullanıyor ve genel olarak her yıl Mayıs-Aralık ayları olan işlem sezonunda soğanları temizliyor ve kurutuyor.

İşleme dışı dönemde, tesisin ve işlem ekipmanlarının donmasını önlemek için tesisin ısıtılmasında, jeotermal akışkanın daha az bir kısmını kullanır. Çevreleyen alanlar, Brady Enerji Santrali haricinde, genellikle gelişmemiş bölgelerdir.

Brady Elektrik Santrali, sözleşmeye bağlı anlaşma yoluyla, özel bir boru hattı aracılığıyla Olam’a jeotermal su sağlıyor. Tesise teslim edildikten sonra, jeotermal akışkan ilk önce iki kurutma ünitesini çalıştırmak için kullanılır. Su, ünitelere 300 °F’ye yakın bir sıcaklıkta girer ve ünitelere 160 °F civarında bir sıcaklıkta çıkar. Temassız işlem suyu kurutuculardan çıktıktan sonra ikiye ayrılır. Suyun bir kısmı (yaklaşık yüzde 20 si) 110 °F’den daha fazla olmayan bir sıcaklığa soğutulur ve daha sonra soğan ve ekipman yıkama suyu olarak kullanılmak üzere depolanır. Kullanımdan sonra, yıkama suyu, bitkisel maddeyi uzaklaştırmak için 0.054 inçlik bir Hidro elek süzgecinden süzülür, su bir göze toplama haznesinde toplanır ve aralıklı olarak 18 infiltrasyon havzasından herhangi birine dökülür (Çıkış 001). Kalan temassız işlem suyu (akışın yaklaşık % 80’i), bir alkali daireye deşarj edilen çukura (Çıkış 002) bırakılmadan önce bir havuza yönlendirilir.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küresel Raporlama Girişimi hakkındaki 2018 tarihli raporunda, jeotermal kullanımının 2018’de 2017 yılına kıyasla düştüğünü gösteren bazı belirtiler var.

Brady jeotermal santrali 1992’den beri faaliyettedir ve şu an Ormat Nevada tarafından işletilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy