Haberler

SPARX Group ve TOYOTA işbirliği ile yenilenebilir enerji fonu

SPARX Group'dan Mirai Yenilenebilir Enerji Fonu (kaynak: Sparx Group web sayfası görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 20 Eyl 2018

SPARX Group Co., Ltd., yenilenebilir enerji tesislerine yatırımı amaçlayan "Mirai Yenilenebilir Enerji Fonu" ile ilgili Toyota Motor Corporation’ın yatırımcı olarak katılmasına ilişkin anlaşmalarını duyurdu.

SPARX Group Co. Ltd., yenilenebilir enerji tesislerine yatırımı amaçlayan, yönetimi 1 Kasım 2018’de başlayacak ve 29 Mart 2019’a kadar diğer yatırımcılara da açık olacak “Mirai Yenilenebilir Enerji Fonu” ile ilgili Toyota Motor Corporation’ın yatırımcı olarak katılmasına ilişkin anlaşmalarını duyurdu.

Fon, bölgesel ekonomik kalkınmayı ve Japonya’nın kendine yeterliliğini geliştirmeyi hedefleyen “yenilenebilir enerji büyümesini ve tüm Japonya tarafından kullanımının yaygınlaştırılması” ve azami temiz enerji kullanımını sağlayan düşük karbonlu bir toplumun gerçekleştirilmesini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Fon 30 milyar yen; yaklaşık 267 milyon ABD doları sermaye tutarı ile güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal enerji santralleri gibi çeşitli tesisleri hedef alacaktır. Mevcut tesislere yatırım yapmaktan yerine, erken dönemde katılım sağlanabilecek başlangıç aşamasındaki tesiler hedeflenecektir. Üretilen gücün Toyota fabrikalarına veya bayilerine gönderilmesi muhtemel hedefler arasındadır.

Toyota, fona yaptığı yatırımla “Çevresel Zorluk 2050” hedeflerine ulaşmanın bir parçası olarak, üretim tesisleri, elektrikli araçlar ve bayiler için gelecekteki elektrik kaynaklarını inceleyecektir.

Kaynak: SPARX Group