Haberler

Strazburg’daki jeotermal faaliyetlerle son depremler arasındaki bağlantı reddedildi

Vendenheim proje sahasında sondaj kulesi, Alsace / Fransa (kaynak: Fonroche)
Cannur Bozkurt 30 Kas 2019

Fransız jeotermal geliştiricisi Fonroche Géothermie, Alsace'deki Vendenheim'deki jeotermal projesindeki sondaj faaliyetlerinin bölgede kaydedilen son sismik olaylarla bağlantılarını yalanladı.

13 Kasım Çarşamba günü Bas-Rhin’de Strazburg’a beş kilometre mesafede yeni bir deprem hissedildi. 2,6 büyüklüğünde olan küçük deprem, Alsas başkentini etkileyen 3,1’lik sismik aktiviteden sonraki gün gerçekleşti. Bazı gruplar bu olayları endüstriyel faaliyetlerin tetiklemiş olabileceğini işaret ediyor. Ancak Vendenheim’de (Bas-Rhin) bir jeotermal sahası işleten Fransız grubu Fonroche, faaliyetleriyle ilgili herhangi bir bağlantı bulunmadığının altını çizdi.

Bas-Rhin bölgesi makamlarına göre, 12 Kasım depreminde yaralanan olmadı. Yetkililer düşen kiremitler gibi basit  “küçük hasarlar” raporları ilettiler. Strazburg’da kaydedilen küçük depremler hala sorgulanıyor. Birkaç bilim adamı, jeotermal faaliyetlerin bu şokların nedeni olabileceğini öne sürdü. 13 Kasım depremi, Fransız Sismolojik Merkez Bürosu ve Strazburg’daki Ulusal Sismik Gözetim Ağı (BCSF-RéNaSS) tarafından “yapay bir olay” olarak tanımlandı. İki örgüt, “yapay bir deprem, doğrudan veya dolaylı olarak insan faaliyetleri tarafından üretilen bir depremdir” dedi.

“Burada depremler serisi, Fonroche Géothermie tarafından işletilen Vendenheim’ın derin jeotermal sahasına yakın bir alanda oluyor. Bu sahadaki operasyonların başlamasından bu yana (Mart 2018), BCSF-RéNaSS, bu bölgeye, yapay olarak nitelendirilen yüzlerce sismik olayın büyüklerinin 2,0 yi geçmediğini belirterek, BCSF-RéNaSS’i destekledi.

Uzmanlara göre, Strazburg’da kaydedilen bu son sismik oranları, şu ana kadar bilinen Rhine çukurunda meydana gelen doğal sismik faaliyetlerinden daha yüksek. Bu son depremler sığ derinliklerde de (yaklaşık 5 kilometre) kaydedildi. BCSF-RéNaSS araştırmacıları, Rhine hendeğinin doğal depremlerinin genellikle daha derinlerde meydana geldiğini iddia ediyor.

Ancak, Fonroche grubu jeotermal sahası ile böyle bir bağlantıyı reddetti. Rue 89 Strasbourg yakınlarındaki Vendenheim mevkiinin yöneticisi Jean-Philippe Soulé “Merkez üssü 5 kilometre uzaklıktaki bir etkinliğin kaynağı olmak imkansız ”, diyor. Şirket, etkinliklerin 8 Kasım’dan bu yana Vendenheim’da durdurulduğunu ekledi.

“12 Kasım 2019 tarihli olay serisinin yapay olduğunu doğrulamak veya çürütmek için ek analizler yapılacak”, dedi BCSF-RéNaSS araştırmacıları.

Bu haftaki haberlerde Fonroche, daha önce de belirttiğimiz gibi Alsace’deki lityum potansiyelinden umutla bahsediyor. Şirketin 2023 yılına kadar Alsace’de 320 milyon Avro yatırım yapması planlanmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy