Haberler

Tanzanya 200MW jeotermal hedefine doğru ilk adımını attı.

Meru Dağı, Arusha, Tanzanya (kaynak: flickr/ Roman Boed, creative commons)
Cannur Bozkurt 11 Eki 2018

Tanzanya Jeotermal Gelişim Şirketi  jeotermal sahalarını geliştirmek için gerekli kulelerini bu senenin sonunda bekliyor. Ülkenin jeotermal kapasite beklentisi 2020 yılında 5MW, 2022 yılında 20MW ve 2025 yılında 200MW.

Tanzanya Yerel basınının bildirdiğine göre  Tanzanya Jeotermal Geliştirme Limited Şirketi (TGDC) ilk adımlarını atmaya başladı. Şirket 2025 yılında 200MW jeotermal kapasitesiye ulaşabilmek için sondaj aktivitelerini planlamaya başladı.

Bildirildiğine göre Şirket Mbye bölgesinde Ngozi yakınlarında ilk saha çalışmalarına başlayacak. İtalyan menşeli ELC Electroconsult SPA ile TGDC arasında yapılan anlaşma sırasında, TGDC Genel Müdürü Kato Kabaka sondaj aktiviteleri için gereken kulelerin bu yıl sonunda ithal edilmiş olacağını açıkladı.

Kato Kabaka’nın belirttiği üzere ilk kapasite geliştirme hedefleri 2020 yılında 5 MW  ve 2022 yılında 20MW olarak belirlenmiş, yapılan ilk incelemelerde jeotermal kaynak çalışmaları 100MW lık bir kapasite göstermiş,  ancak asıl değerler sondajlar tamamlandıktan sonra kesin olarak belirlenebilecek.

Kabaka’ya göre “200 Mw lık hedefi tamamlayabilmek için ise Kıyı bölgesinde Songwe, Kyejo Mbaka ve Luhoi de jeotermal projeleri öngörülmektedir. İlk çalışmalar bu bölgelerde potansiyel saptamıştır.”

TGDC jeotermal enerjiden elektrik üretmek dışında, jeotermal enerjinin diğer kullanım alanları olan kaplıca, seracılık, balıkçılık ve kurutma uygulamaları gibi alanlarda kullanılması fırsatlarını da değerlendirmek istemektedir.

Kaynak: Thinkgeoenergy