Haberler

Tanzanya, jeotermalin değerlendirilmesine iişkin ilerleme kaydetme konusunda iddialı

Ngozi Gölü, Mbeya, Tanzanya (kaynak: flickr / Sara & Joachim, creative commons)
Cannur Bozkurt 3 May 2019

Jeotermal gelişimin yönetimini kolaylaştıracak yeni bir yasa ile Tanzanya, Ngozi Gölü pilot projesinden başlayarak iddialı bir jeotermal gelişim planını başlatmaya hazırlanıyor.

Geçen hafta Tanzanya’nın Enerji ve Mineraller Milletvekilleri Meclis Komitesi’nin katıldığı bir atölye çalışmasında, Tanzanya Jeotermal Kalkınma Şirketi (TGDC) Genel Müdürü Kato Kabaka, 2021’de Ngozi Gölü’nde jeotermal enerji santrali geliştirmeyi beklediğini söyledi.

Hükümet, Mbeya Bölgesi’ndeki projede kullanılmak üzere sondaj kulesi alımı için 20.714 milyar TZS (yaklaşık 8,9 milyon $) yatırım yaptı.

TGDC’nin Genel Müdürü atölye çalışması sunumunda “Halen, hükümet ülkedeki jeotermal kalkınmanın yönetimini kolaylaştıracak kanunu değiştirme sürecini tamamlıyor” dedi.

Hükümetin, 2021 ve 2025 arasında yedi jeotermal proje sahası için daha fazla gelişme planına sahip olduğu bilinmekte. Proje sahaları200 MW’a kadar bir kalkınma hedefi ile, Aşağı Rufiji Nehri’ndeki Songwe, Luhoi, KiejoMbaka, Natron Gölü ve Mbeya Bölgesi’ndeki Ngozi Gölü’nde bulunmakta.

Kabaka, projenin uygulanması için büyük zorluklar olarak keşif maliyetlerine dikkat çekti ve hükümetin bu görevi finanse etmek için fon kaynakları aramaya devam ettiğini belirtti.

“Hükümet, proje uygulamasında maliyetlerin büyük bir kısmını karşılamaktadır. Ngozi Gölü pilot projesi için sondaj yapılması planlanıyor ve önümüzdeki 23 ay içinde tamamlanması bekleniyor. Geliştirme hedefi 30 MW’tır.” ile sözlerine devam etti. Kabaka, hükümetin yerel jeotermal uzmanlar için de eğitim finanse ettiğini ve şu ana kadar 36 uzmanın jeotermal açıdan kısa bir eğitim kursu aldığını belirtti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy