Haberler

TJD Genel Başkanı Orhan Mertoğlu ile Türkiye’nin Sesi Radyosu röportaj gerçekleştirdi

Orhan Mertoğlu Türkiye'nin Sesi Radyosunda (kaynak: TJD)
Cannur Bozkurt 9 May 2019

TJD Genel Başkanı Orhan Mertoğlu ile jeotermale ilişkin görüşlerinin paylaşıldığı röportaj Türkiye'nin Sesi Radyosunda ve TSR adıyla uydu 49ncu kanalda 17 Nisan Çarşamba günü canlı olarak yayınlanmıştır.

Türkiye Jeotermal Derneği Genel Başkanı Orhan Mertoğlu 17 Nisan Çarşamba günü saat 15.05’de Türkiye’nin Sesi Radyosunda ve TSR adıyla uydu 49ncu kanalda canlı olarak yayınlanmıştır.

Orhan Mertoğlu, yerli, milli, yenilenebilir, temiz enerji kaynağımız jeotermalin Türkiye potansiyeli, kullanım alanları, teşvik ihtiyacı konuları hakkında bilgi vermiştir.

Yaklaşık 20 dakika sürmüş olan TRT radyo programı www. turkiyeninsesiradyosu. com ve www.trtmemleketimfm.com sayfasından dinlenebilmektedir.

Mühendis ve Jeotermal Uzmanı olan Orhan Mertoğlu, 1970’li yıllardan bu yana jeotermal elektrik üretimi ve ısıtma konusunda çalışmaktadır. Mertoğlu 1978 yılında Birleşmiş Milletler Jeotermal Teknolojisi Eğitimi (ABD)   ve 1979 yılında  Japonya Kyushu Üniversitesi, jeotermal eğitimi almıştır.

Mertoğlu’nun Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiği projeler arasında Sarayköy-Denizli 0,5 MWe’lik Jeotermal Pilot Santrali ile ilk jeotermal elektrik üretimi projesi, ilk jeotermal merkezi şehir ısıtması – Gönen Jeotermal Merkezi Isıtma Sistemi, Sarayköy-Denizli Jeotermal Santralına entegre jeotermal sıvı karbondioksit ve kurubuz üretim projesinin (Dünyada ilk)  hazırlanması ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ORME Jeotermal A.Ş. firması Türkiye’de 320.000 konutluk proje ve fizibilite hazırlanması yer almaktadır. 46 adet jeotermal tesis (şehir ısıtmalar dahil) fiilen Türkiye’de işletilmektedir.

Kaynak: TJD e-posta iletisi