Haberler

Toshiba, Afrika Malavi’deki jeotermal enerji projeleri için MOU imzaladı

MOU signing ceremony in Malawi (source: Toshiba)
Eren Günüç 4 May 2018

Toshiba Enerji Sistemleri ve Çözümleri, kapasite oluşturma programları da dahil olmak üzere, Malawi'nin Doğal Kaynaklar Bakanlığı & Enerji ve Madencilik Bakanlığı ile jeotermal enerji projelerinde kapsamlı bir ortaklık üzerinde bir Mutabakat Zaptı imzalamıştır.

Jeotermal enerji sistemlerinde dünya lideri Toshiba Enerji Sistemleri ve Çözümleri Şirketi (yazıda Toshiba olarak anılacaktır), Malavi’nin Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Enerji ve Madencilik (MNREM) ile bugün bir mutabakat anlaşması MoU imzaladı. Teknoloji ile ilgili kapasite geliştirme programları dahil olmak üzere jeotermal enerji projelerinde kapsamlı bir ortaklık öngörmektedir.

MOU’nun şartlarına göre, Toshiba bir jeotermal enerji santrali için büyük ekipmanların geliştirilmesi ve tedarikinde işbirliği yapacak, işletme ve yönetim ilkelerini geliştirecek ve kapasite oluşturma programlarını kolaylaştıracak. Toshiba, tesisin erken inşaatına katkıda bulunmayı ve gelecekteki bir jeotermal enerji üretim sistemi olan 1-10 MW’lık “Geoportable ™” tipi jeotermal enerji üretim ekipmanlarını tedarik etmeyi amaçlamaktadır.

Malavi’nin mevcut elektrik üretim kapasitesinin neredeyse tamamı hidroelektrikten gelmektedir. Ülke Büyük Yarık Vadisinin batısına uzanırken, zengin jeotermal potansiyele sahiptir. Enerji karışımına jeotermal eklenmesi, ülkede üretim kapasitesini artıracak ve temiz enerjinin istikrarlı tedarikine katkıda bulunacaktır.

Toshiba’nın İş Geliştirme Sorumlusu Toyoaki Fujita, “Toshiba, dünyadaki bir numaralı jeotermal türbin tedarikçisidir” dedi. “Bugüne kadarki rekor, toplamda 3.628 MW’lık bir kapasiteye sahip 56 sistemin teslimatını kapsamaktadır. Bu fırsatı MNREE ile çalışmaktan ve Malawi’deki jeotermal güç kaynağına katkıda bulunmak için yerleşik uzmanlığımızı kullanmaktan memnuniyet duyuyoruz ”dedi.

Toshiba, 2014 yılında Etiyopya’da jeotermal enerji geliştirme şirketleri, 2015 yılında Tanzanya ve 2016 yılında Cibuti ve Uganda ile birlikte jeotermal enerji üretim şirketleri ile işbirliği yaptı. Toshiba, istikrarlı elektrik arzına ve dünya genelinde düşük karbonlu bir ekonominin gerçekleştirilmesine katkıda bulunmaya devam edecektir.

Malawi, Doğu Afrika Rift Sistemi’nin batı kolunun güney ucunda yer alır. Afrika’daki en fakir ülkelerden biri olan ülke, kuru geleneksel mevsimsel fosil yakıt kaynakları ve hidroelektrik güce aşırı bağımlılık nedeniyle kuru elektrik mevsiminde ciddi kesintiler nedeniyle büyük elektrik üretim zorluklarıyla karşı karşıyadır.

Ülkenin önemli bir jeotermal enerji kaynakları vardır. Şimdiye kadar hiçbir gelişme faaliyeti bildirilmemiştir, ancak ülke çapında birçok kaplıcaya yakın kaynakların araştırılması ve kataloglanması için erken çalışmalar bulunmaktadır. (Malavi’deki Jeotermal Kalkınma – Bir Ülke Güncellemesi (ARGeo 2012) ”ile daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: Toshiba, ThinkGeoEnergy aracılığıyla