Haberler

Toshiba, Doğu Afrika’daki çeşitli işbirlikleri yoluyla jeotermal ticareti zorluyor

GeoPortable (TM) - Waita geothermal power plant, Japan (source: Toshiba)
Eren Günüç 8 May 2018

Doğu Afrika'da hem geliştiriciler, hükümetler hem de hizmet şirketleri ile çeşitli işbirliği anlaşmalarının ardından, Toshiba şimdi de jeotermal enerji santral teknolojisi için bir kiralama programı geliştirme anlaşması imzaladı.

Geçtiğimiz günlerde Toshiba’nın Malavi Devleti ile imzalanan MOU haberini ve Doğu Afrika’da bir Fransız inşaat firması ile ortaklık anlaşması imzalama haberi sıcaklığını korurken, şimdi ise diğer benzer anlaşma haberi ortaya çıktı.

Yeni anlaşma; Kenya’da ve daha geniş Sub Saharan Afrika’da büyük bir finansal kiralama şirketi olan RentCo East Africa Ltd. ile yeni bir genel işbirliği anlaşması bulunmaktadır.

Anlaşmaya göre Toshiba, Toshiba’nın “Geoportable (TM)” adı verilen küçük ölçekli jeotermal enerji santrali teknolojisini tedarik etmek ve RentCo’nun yeni enerji kiralama işini genişletmek için işbirliği yapacak.

Bu anlaşma, jeotermal enerji üretim işinde Etiyopya, Tanzanya, Cibuti, Uganda ve Malavi’deki jeotermal enerji geliştirme şirketlerine sahip MOU’larla aynı doğrultuda.

Kaynak: WebWire yoluyla şirket açıklaması, ThinkGeoEnergy aracılığıyla