Haberler

Toskana’da jeotermal ısı ve CO2 detsekli ticari alg üretimi

Yeşil alg spirulina (kaynak: Joydeep, CC BY-SA 3.0)
Cannur Bozkurt 12 Haz 2019

Jeotermal ısı ve CO2 ile beslenen yeni bir serada, spirulina alglerinin üretimi yakın zamanda başladı.

Jeotermal enerjinin çeşitli alanlarda kullanımı birçok kez tartışılmakta, ancak jeotermal enerjiyi elektriğin ötesinde kullanan somut ticari ve başarılı girişimler hakkında haber paylaşmak her zaman mümkün olmamaktadır.

İtalya’nın en eski jeotermal bölgesinde, Pisa yakınlarında bulunan Monteverdi Marittimo’da, spirulina algi üretimine yönelik ilk seralardan biri kuruldu. Protein ve Omega 3 kaynağı olan ve besinleri ve antioksidanları içeren koyu yeşil bu mikro alg, geleceğin yiyeceklerinden biri olarak kabul edilmektedir. Spirulina, aynı zamanda kozmetik, ilaç ve su arıtma sektörlerinde de kullanılmaktadır.

Toskana santrali benzersiz bir özelliğe sahip olacak: yakında bulunan Enel Green Power jeotermal santralinin ürettiği ısı ve karbondioksit ile güçlendirilecek. Özellikle karbondioksit, büyüme hızını artırmak için bitkiler tarafından kullanılacak.

Yaklaşık 3 milyon Avro’luk (3.4 milyon dolar) yatırım için yatırımcıları  çok uluslu bir şirketin eski müdürü Giorgio Novakbularak, Enel Green Power ile anlaşma imzalanmasını sağladı. Enerji grubu, 2017 ile 2018 arasında Chiusdino’da (Siena), spirulina yosunu ekimi olan Consorzio Sviluppo geotermiche’de (Cosvig) deney yapmış ve jeotermal ortamdaki faaliyetlerin ekonomik ve çevresel uygunluğunu doğrulamıştır.

Turizmden tarıma jeotermal enerji bu nedenle bölgedeki yeni faaliyetleri teşvik etmekte ve ziyaretçileri cezbetmektedir. Geçen ayın başlarında Monteverdi’de, ziyaret edilecek yerlerin panelleri ve göstergeleri ile Toskana jeotermal enerjisini gösteren “Porta per la Portermi” parkı açıldı. Parkda üretim döngüsünün bileşenleri, buhar deliklerinden ağızlıklara, soğutma kulesine ve dünyanın kalbinden buharın türbin’e elektrik üretmek üzere ulaşmasına izin veren diğer ekipmanlara kadar evlerin ve şirketlerin bölgesel ısıtma için ve tam olarak spirulina alglerinin ekimini de içeren yenilikçi kullanımlar bulunmakta.

Kaynak: ThinkGeoEnergy