Haberler

Toskana jeotermal piyasası için düzenlenen yeni yasa ile Enel dışında şirketlere yatırım şansı doğmakta

Rancia 2 jeotermal santrali, Tuscani/ Italya (kaynak: Enel Green Power)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 7 Şub 2019

Toskana'daki yeni jeotermal mevzuat, bölgedeki tek operator olan Enel dışında diğer şirketler için düşük ve orta entalpi jeotermal yatırımı fırsatları yaratmaktadır.

Toskana’dan gelen yerel haberler, güçlü bir muhalefet ile birkaç yıl süren uzun bir siyasi tartışmanın sona erdiğini bildirdi.

Mevzuat değişikliğine ilişkin ilk yorumlar ihtiyatlı bir şekilde olumludur.  Buhar endüstrisi tarihinin savunmasındaki en savaşçı kişilerden biri olan Belediye Başkanı Carlo Giannoni “Son düzenleme okuduğum ve ifade ettiğim kadarıyla,  ifade ettiğimiz ihtiyaçlara oldukça iyi uyuyor gibi görünüyor. Çevre konularına daha fazla dikkat ediliyor ve bazı kurallar korunmuştur. Genel olarak, sektörün gelişmesi için atılmış bir adımdır. Burada duruyorum çünkü daha ayrıntılı bir karar için teknik şartnamelerin okunması gerekiyor.” dedi

Yeni yasanın yenilikçi bir yönü, bölgenin yeni jeotermal buhardan yararlanılarak kurulacak olan jeotermal santraller oluşturmak isteyen şirketlere açılmasıdır. Monteverdi belediyesi ortamına bağlı olan meclis üyesi Carlo Macchioni’yi hatırlatıyor,  “Bölgede, şimdiden pek çok imtiyaz talebi var, şimdi serbest imtiyaz piyasası için kurulanlara göre değerlendirilmek zorunda kalacak. Bu yasadan önce, yalnızca Enel yeni sondajlar yapabilirdi, şimdi diğer şirketler de düşük ve orta entalpi ile sınırlı kalarak, bölgeye müdahale edebilecek, elektrik şirketi  ENEL yüksek dereceli entalpi ile çalışmaya devam edecektir.” dedi

Bununla birlikte, serbest piyasa, sondajın herhangi bir yerde yapılabileceği anlamına gelmez, bölgesel yasa “işlenmiş” alanları ve olmayanları belirlemektedir.  Belediye Başkanı Carlo Giannoni “Monteverdi bu erişimin dışında ancak her durumda Bölge, bölgesel tavizler ve tavizler isteyen şirketlerin teknik-bilimsel müfredatlarına ve ekonomik güvencelerine dikkat etmek zorunda olacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy