Haberler

Transmark Şili, Tolhuaca sahasında jeotermal işletme lisansı aldı

Tolhuaca volkanı, Şili (kaynak: Transmark Renewables)
Cannur Bozkurt 24 Nis 2019

Transmark Renewables iştiraki Transmark Şili, Tolhuaca jeotermal sahasında Peumayén imtiyazı için 50 MW'lık bir geliştirme planıyla jeotermal işletme lisansı aldı.

Şili Enerji Bakanlığı, Transmark Chile SpA’ya, Biobío Bölgesi’nin Quilaco bölgesinde ve Güney Şili’deki La Araucania Bölgesi’nin Curacautín bölgesinde bulunan Peumayén imtiyazı için jeotermal işletme lisansı verdi.

Şubat 2018’de Transmark Chile, Peumayén imtiyazı için 2 yıllık arama lisansını resmen yayınladı. Tolhuaca volkanının yanlarındaki daha önceki arama faaliyetlerinden elde edilen verilerin ve Transmark Şili tarafından yapılan ek saha çalışmalarının dikkatli bir şekilde değerlendirilmesinden sonra, şirket, keşfedilen jeotermal kaynaklar için bir geliştirme planı hazırladı ve belirsiz süreli jeotermal işletme lisansı edindi.

Proje, Tolhuaca yanardağının kuzeybatı kanadındaki 50 MWe’lık bir enerji santralinin 200 MWe’ye kadar çıkabilecek potansiyeli olan ilk geliştirilmesinden ibarettir. Peumayén’in geliştirilmesi, Şili’nin enerji matrisinin daha sürdürülebilir ve çeşitlendirilmiş bir karışıma geçişine ve yerli, güvenilir ve yenilenebilir bir kaynaktan 200.000’den fazla hanenin tüketimine eşdeğer net yıllık bir üretime katkıda bulunacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy