Haberler

TURCAS: “YEKDEM’in akıbetine göre yeni bir JES düşünebiliriz”

TURCAS Kuyucak JES (kaynak: TURCAS web sayfası görüntüsü)
Cannur Bozkurt 20 May 2019

TURCAS CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy, kamunun destekleme mekanizmasının belli olması halinde yeni bir jeotermal elektrik santrali yatırımı düşünebileceklerini belirtti.

Sabah Gazetesinin ekonomi haberleri içerisinde, TURCAS Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy  ve şirketin CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy’un, şirketin Genel Kurulu sonrası gazetecilere yaptığı açıklamalara yer verildi.

Şirketin Genel Kurul Toplantısı’nda ülkenin geleceğine güvendiklerini, yatırım yapmaya ve büyümeye devam edeceklerini belirten Erdal Aksoy, “Kurumsal sürdürülebilirliği en önemli değerimiz olarak görüyor, aldığımız tüm kararlarda paydaşlarımızın çıkarlarının gözetilmesine azami özen gösteriyoruz” dedi.

CEO Batu Aksoy ise, ekonomiye güven mesajı vererek, İstanbul seçimlerinin ekonomi için de önemli bir süreç olduğunu, sonucun ne olacağından bağımsız olarak 4 yıllık seçimsiz bir döneme girileceğinin altını çizdi. Aksoy açıklamalarına şöyle devam etti: “Seçim sonra ekonomi ve dolayısıyla reformlara odaklanılacak. Hükümetin yerli ve yabancı yatırımcıya güven telkin etmesi gerekiyor”

TURCAS’ın şirket olarak yatrıma ara vermeden devam edeceğini söyleyen Aksoy, “Yurtiçinin yanı sıra özellikle Irak ve Azerbaycan yakın takibimizde. Irak pazarında halen yerel ortağımızla madeni yağ satışı yapıyoruz. Buradaki yatırımlarımızı artırabiliriz. Özellikle enerji teknolojilerine yönelik yatırımlar ilgimizi çekiyor. Irak Türkiye için büyük fırsatlar vadediyor. Bizim de yakın takibimizde” dedi.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasının (YEKDEM) belli olması halinde yeni bir jeotermal elektrik santrali yatırımı düşünebileceklerini söyleyen Aksoy, “YEKDEM sisteminin akıbeti belli olduktan sonra yeni bir jeotermal santral yatırımını değerlendirebiliriz. Jeotermali önceliklendireceğiz” diye konuştu.

Kaynak: Sabah Gazetesi