Haberler

Uluslararası Jeotermal Derneği tarafından ilan edilen geniş kapsamlı değişiklikler

The IGA Board of Directors and former Board Members, Iceland – April 27, 2018 (source: IGA)
Avatar Eren Günüç 22 May 2018

Stratejik bir uyum programı üzerinde çalışma yapılması üzerine Uluslararası Jeotermal Derneği bir dizi değişiklik gerçekleştiriyor. Bu gelişmeler jeotermal sektörünü geleceğe hazırlamaya yardımcı olacak. Gelişmelerden en çok dikkat çekeni ise 5 yılda bir yapılan Dünya Jeotermal Kongresi WGC'nin 3 yılda bir yapılması kararı.

Uluslararası Jeotermal Derneği (IGA), bu sabah düzenlenen basın açıklamasında, geleceğe hazırlanırken, bazı geniş kapsamlı değişiklikler gerçekleştirdiğini duyurdu.

IGA, küresel jeotermal sektörün temsil edici organının uluslararası niteliğini dernekler aracılığıyla yansıtan daha sürdürülebilir ve bağımsız bir yapıya doğru adım atmıştır. Bu çaba, IGA’yı bağımsız bir yapıya dönüştürecek ve fonlama modelini ve işleyiş biçimini değiştirerek büyümeye kendini konumlandıracaktır.

“Bu değişimlerle, küresel enerji geçişinde hangi jeotermal enerjinin sunabileceğini vurgulayan çalışmalarımızda konumumuzu ve uluslararası ortaklarla ilişkiimizi güçlendiriyoruz. Operasyonel modelimizin uyarlanmasıyla, üyelerimiz ve daha geniş küresel jeotermal enerji topluluğu için oynadığımız rolü güçlendiriyoruz. ” IGA Başkanı Alexander Richter, ThinkGeoEnergy

Sürmekte olan ve planlanan birçok girişimin yanı sıra IGA, jeotermal sektör için değer yaratmaya ve küresel jeotermal kalkınma adına kolektif sesini genişletmeye çalışmaktadır. Bu girişimler, Jeotermal Enerji Kaynakları için UNFC Spesifikasyonlarının uygulanması ve Jeotermal Sürdürülebilirlik Değerlendirme Protokolü’nün devreye alınmasıyla hali hazırda devam etmektedir. IGA, girişimleri desteklemek için bir Danışma Konseyi kurmayı planlamaktadır.

Ayrıca IGA, Dünya Jeotermal Kongresi’ni her 5 yılda bir yapmak yerine 3 yılda bir yapma kararı aldı. Önümüzdeki Dünya Jeotermal Konseyi WGC 2020 İzlanda’nın Reykjavik şehrinde 27 Nisan – 1 Mayıs 2020 tarihleri ​​arasında düzenlenecek olup bir sonraki WGC, 2023 yılında yapılacaktır. Bu kararın amacı, küresel üyelerimizle daha sık iletişim kurmak ve jeotermal enerjinin teşvik edilmesinin önemi ve diğer endüstriler için faydalarını arttırmaktır.

“Son yıllarda, enerji üretimi için dünya çapında yenilenebilir enerji patlaması jeotermali de ele geçirdi. Özellikle Güney-Doğu Asya, Afrika ve Türkiye’de büyüme oranları etkileyici. Isıtma için jeotermal, Çin’de ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde katlanarak artmıştır. Bu nedenle, jeotermal sektörün en önemli platformu olan WGC’nin, dünyanın dört bir yanındaki uygulayıcılar, akademisyenler, endüstri ve politika yapıcılar arasında fikir alışverişi, bilgi ve teknoloji değişimi sıklığını artırmanın zamanı gelmiştir.”   Peter Meier, Bilgi Komitesi, IGA ve CEO, Geo-Energie Suisse AG

IGA, üyeliği, bağlı kuruluşları, ortakları ve daha geniş uluslararası jeotermal topluluğu ile katılımı arttırmak amacıyla yeni bir iletişim stratejisi hazırlamaktadır. Bugün, IGA ayrıca yeni web sitesini tanıtmaktan ve duyurmaktan gurur duymaktadır:

IGA web sitesi:  www.geothermal-energy.org &  www.lovegeothermal.org

Dünya Jeotermal Kongresi WGC 2020’nin web sitesi: www.wgc2020.com

IGA’nın yeni logosu: https://goo.gl/iCixL3 (zip dosyası)

Sosyal Medya: @lovegeothermal

Medya İletişim: Dr. Marit Brommer, IGA İcra Direktörü, e-posta: marit@lovegeothermal.org

 

Kaynak: ThinkGeoEnergy