Haberler

UNAM, Meksika – Jeotermal enerji ile ilgili ücretsiz çevrimiçi kurs (İspanyolca)

Curso Online Gratis De Geotermia De La UNAM (kaynak: Oye Juanjo)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 12 Şub 2019

Ulusal Meksika Özerk Üniversitesi (UNAM), jeotermal enerji ile ilgili ücretsiz (İspanyolca) çevrimiçi kurs düzenliyor - Curso Çevrimiçi Ücretsiz De Geotermia De La UNAM

Meksika’da bir kamu araştırma üniversitesi olan Ulusal Ulusal Özerk Üniversitesi (UNAM) ücretsiz Çevrimiçi Jeotermal Kursu düzenlediğini duyurdu.

Oye Juanjo tarafından bildirildiği üzere, bilginin demokratikleşmesini görev edinmiş olan Meksika’daki en üst düzey kurum, Coursera platformu aracılığı ile Jeotermal enerji konusunda ilk sanal kursun başladığını ilan etti.

Dört haftalık kursun amacı, elektrik ve ısıtma üretiminin ötesinde jeotermal enerji uygulamalarının çeşitliliğini belirlemek ve böylece jeotermal kaynakların optimum kullanımına yol açan insan kaynakları oluşumunu teşvik etmek olarak açıklandı.

Kursun, Jeotermal’de arama tekniklerini tanıtmak, gelişmeler hakkında bilimsel bilgi almak ve jeotermal enerjiye ilgiyi teşvik etmek için yeni eğilimler sunmada harika bir fırsat olduğu düşünülmekte.

Kursta uygulanacak haftalık program jeokimya, jeofizik ve jeolojik modüller içermektedir:

  1. hafta:

Jeotermal enerjinin genel yönleri, kökeni ve süreçleri, ısının Dünya’nın iç yüzeyinden nasıl geçtiği ve ısı ölçümlerinin nasıl yapıldığı anlatılmaktadır. Jeotermal enerjinin kullanımı ve kullanımını ima eden ekonomik hususlar da göz önünde bulundurulmaktadır.

  1. hafta:

Bu modül, jeolojik tekniklerin önemi ve yüzeydeki tüm jeotermal belirtilerin nasıl tanımlanacağı ve kataloglanacağını ele almaktadır.

  1. hafta:

Bu modülde, kaynak suları, fümerol (su ve buhar çıktısı) emisyonları, gaz deşarjları ve soğuk yüzey sularının analizinin yapıldığı yüzey araştırma hedeflerini karşılamak için kullanılan jeokimyasal teknikler incelenmektedir.

  1. hafta:

Son modül, jeotermal alanın boyutlarını ve yapısını tanımlamak için kullanılan bazı jeofizik teknikleri anlatmaktadır: kaynak alanı, bulunduğu derinlik ve geçirgenlik ile ilgili ana yapılar.

Yerbilimcileri, Çevreciler, Ekonomistler ve ilgili uzmanlık alanlarındaki tüm mühendislik ve lisans derecelerindeki öğrenciler ve profesyoneller için hazırlanmış olan kurs İspayolca verilmektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy