Haberler

UNU Jeotermal Eğitim Programı 40. Yıl Dönümü Atölyesi, Sunumlar ve Makaleler

UNU Geothermal Training Program 40th Anniversary Workshop, Reykjavik/ Iceland (Source: IGA)
Eren Günüç 7 May 2018

40. Yıldönümünü kutlayan Birleşmiş Milletler Üniversitesi Jeotermal Eğitim Programı (UNU-GTP), İzlanda Jeotermal Konferansı'nda özel bir atölye çalışması düzenledi, sunumlarını ve makalelerini yayınladı.

Bu yıl, Birleşmiş Milletler Üniversitesi Jeotermal Eğitim Programı (UNU-GTP) 40. yılını kutluyor. Aralık 1978’de Ulusal Enerji Otoritesi (Orkustofnun) ev sahipliğinde UNU İzlanda Hükümeti arasında işbirliği yaparak UNU-GTP kuruldu.

UNU-GTP, gelişmekte olan ülkelere jeotermal keşif ve geliştirme kapsamında kapasite geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan bir lisans programıdır. Program, önemli jeotermal potansiyeli olan gelişmekte olan ve geçiş ülkelerinden profesyonellerin uygulanmasına yönelik altı aylık bir yıllık eğitimden oluşmaktadır.

UNU-GTP’nin 40. yıldönümünü anmak için, 26 Nisan’daki İzlanda Jeotermal Konferansı 2018’de Harpan, Reykjavík’te, bildirdiğimiz gibi özel oturumlar düzenlendi.

İzlanda Sanayi ve Yenilik Bakanı Thórdís Reykfjörd Gylfadóttir, oturumları Bakanlıktan bir açılış konuşması ile katıldı. UNU-GTP Direktörü Ludvik Georgsson, kuruluşundan bugüne kadarki programın faaliyetleri ve tarihi hakkında bir sunum yaptı. UNU-GTP Direktör Yardımcısı Ingimar Haraldsson daha sonra ortak kalkınmakta olan ülkelerdeki Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Kısa Ders serilerinde bir konuşma yaptı. Onursal konuklar, kendi ülkelerinde jeotermal sektörünün önde gelen pozisyonlarında bulunan eski UNU-GTP Üyeleri, ülkelerinin jeotermal gelişimi ve bu süreçteki UNU-GTP eğitiminin etkisi hakkında kısa bir konuşma yaptılar.

İkinci bir oturum, İzlanda Üniversitesi ve Reykjavik Üniversitesi’nde doktora ve yüksek lisans projelerini tanıtan mevcut UNU-GTP Fellow’larına odaklandı. Yıldönümü oturumlarından gelen tüm makaleler ve sunumlar, UNU-GTP web sitesinde mevcuttur.

Yıldönümü çizelgesi çevrimiçi olarak görülebilir.

Kaynak: UNU, ThinkGeoEnergy aracılığıyla