Haberler

UNU Jeotermal Eğitim Programı, UNESCO’ya taşınmadan önce 41. grupu mezun etti.

UNU GTP mezuniyeti, Ekim 2019 (kaynak: UNU-GTP)
Cannur Bozkurt 28 Eki 2019

Birleşmiş Milletler Üniversitesi Jeotermal Eğitim Programı, UNU çatısı altında sonuncusu olan 41. Grubu mezun etti. Program devam edecek ancak artık UNESCO çatısı altında olacak.

İzlanda merkezli Birleşmiş Milletler Üniversitesi, 2019 sonunda UNESCO kapsamında tekrardan çalışmaya başlamasından önce 41. ve son grubunun mezuniyetini kutladı. 15 gelişmekte olan ülkeden 24 öğrenci bu yıl mezun olarak, 1979’dan bu yana programdan mezun olan 718 kişilik büyük bir ailenin bir parçası oldular.

UNU-GTP, fosil yakıtlara alternatif olarak yenilenebilir enerjilere ilişkin farkındalığın artması amacıyla kuruldu. İzlanda Ulusal Enerji Kurumu, Orkustofnun ev sahipliğinde İzlanda Hükümeti tarafından desteklenen UNU-GTP, özellikle gelişmekte olan ülkelerde ve Orta ve Doğu Avrupalılar olmak üzere, dünya çapında jeotermal iş gücü oluşturmak için bir referans noktası olmuştur.

Program 41’inci yıldönümünü kutladı ve şimdi aynı formatta devam edecek ve yine UNESCO kapsamında uluslararası düzeyde jeotermal enerji kapasitesi geliştirme misyonuna hizmet edecek.

Ancak program, bildirdiğimiz gibi UNESCO kapsamında farklı bir yapı altında sürecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy