Haberler

Ürgüp’te MTA tarafından jeotermal kaynak keşfedildi

Haber videosu ekran görüntüsü (kaynak: FİB Haber)
Cannur Bozkurt 3 May 2019

Kapadokya bölgesinde yer alan Nevşehir'in Ürgüp ilçesine bağlı Mustapaşa köyünde, MTA tarafından termal sıcak su bulundu. Bulunan akışkanın sıcaklığının 58oC olduğu bildirildi.

Nevşehir Haber Sitesi FİB Haber’de duyurulduğu üzere, ilin Ürgüp ilçesine bağlı Mustapaşa köyünde (SİNASOS), Maden Teknik Arama Enstitüsü (MTA) tarafından 58 derece ve saniyede 13 litre olarak tesbit edilen jeotermal akışkan bulundu.

MTA ve 2012 yılında, daha önce Mustafapaşa Belediye Başkanı olarak görev yapan Levent Ak tarafından 25 Kişilik ekiple Mustafapaşa’nın kuzey doğusunda 500m ile 2000 m derinlikler arasında bulunan jeotermal kaynak ile termal turizme yönelik çalışmaların kısa bir süre içerisinde gerçekleşmesi planlanıyor. Mustafapaşa köyü muhtarı Gültekin Kan; “Bütün yatırımcılarımızı ve iş adamlarımızı turizm alanı ve termal sıcak suyu görmeleri ve yatırım yapmaları için buraya davet ddiyoruz. Ayrıca, termal havuz yapılabilmesi için bütün yatırım imkanlarını sunan Nevşehir Valimiz Sayın İlhami AKTAŞ Sayın Milletvekillerimize, Özel İdaresi Yetkililerine Kaphib Birlik Müdürü Sayın Levent Ak’ a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: FİB Haber