Haberler

Van’da Jeotermal Elektrik Santrali Kuruluyor

Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 12 Tem 2018

Çaldıran ilçesinde yer alan sahada gerçekleştirilen fizibilite çalışmaları 2000 metre ile 4000 metre derinlik aralığında ve 140 derece santigrat sıcaklıkta, elektrik üretimine uygun bir potansiyel olduğunu göstermektedir.

DHA’dan Gülay Kuyucu ve Safa Atmaca’nın haberine göre Van’ın Çaldıran ilçesinde, seracılıkta kullanılan jeotermal kaynağın, elektrik üretiminde de kullanılması için çalışmalara başlandı.

2017 yılı içerisinde Çaldıran ilçesi Ayrancılar bölgesinde jeotermal enerjiyle ısıtılan seralarda domates üretilmeye başlandı. 34 bin metrekare alan üzerine kurulan ve jeotermal kaynak ile ısıtılan seralarda domates üretimi yapılmaktadır. Bu yıl salatalık üretiminin de başladığı sera, bölge kadınları için ayrıca iş olanakları da yaratmıştır.

Diğer enerji kaynaklarına oranla jeotermal enerji kaynaklarının verimliliği çok daha yüksek olduğunu belirten Çaldıran Jeotermal Proje Danışmanı Ziraat Yüksek Mühendisi Yusuf Taşkın, “Jeotermal kaynakların en önemli kullanım alanlarından biri elektrik üretiminde kullanımıdır. Çaldıran, jeotermal olarak seracılık ve termal turizmden sonra jeotermal elektrik santrali kurmayı hedefliyoruz. Görüldü ki bu jeotermal sahamızın elektrik üretimi için önemli bir potansiyel taşıyor. Yapacağımız derin sondajlardan sonra jeotermal elektrik santrali kurmayı planlıyoruz” dedi.

Ayrıca termal otel yatırımı için imar planlarının da son aşamaya geldiğini belirten Taşkın ruhsat işlerini tamamlanmasının ardından otelin yapım çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

Kaynak: DHA