Haberler

Viyana – Avustruya’da, büyük ölçekli jeotermal potansiyel araştırma projesi başlıyor

Avusturya, Viyana, Votive Kilise Kulesi (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 4 Eki 2018

Avusturya'nın Viyana şehrinde, jeotermal ısıtma amaçlı kaynak potansiyelini araştırmak için büyük ölçekli bir araştırma projesi başlamaktadır.

Avusturya’nın başkenti Viyana’dan bildirildiği üzere, GeoTiefWien, jeotermal araştırma projesi çerçevesinde çalışmalar başlamaktadır. Viyana’nın 2., 11. ve 22. Bölgelerinde gerçekleştirilecek 3 boyutlu sismik ölçümlerin Ekim başında başlaması beklenmektedir. Viyana’da yeraltından 50 terabayt veri toplanacaktır.

Şubat ve Mart 2017’deki ilk araştırmalara, detaylı 3D (3 boyutlu) sismik araştırmalar ile devam edilmektedir. Viyana’da jeotermal akışkan potansiyeli, 26 kilometrelik 2D (2 boyutlu) sismik ölçümler incelendikten sonra daha ayrıntılı olarak incelenecektir. 2D sismik araştırmalardan elde edilen bilgi, 3D sismik planlamanın, uygulamasının ve değerlendirilmesinin temelini oluşturmaktadır.

3D sismik sonuçların yeterli jeotermal potansiyelin varlığını göstermesi durumunda, enerji kaynağı, yüz binlerce konut için ısı kaynağını olarak değerlendirilecektir.

Wien Energie yönetiminin başkanı Michael Strebl, Viyana’nın enerji tüketiminin yüzde 40’ının ısınma sektörünce kullanıldığını açıklamıştır. CO2 emisyonunun kontrol altına alınması hedefinde, Jeotermal enerji çok büyük bir potansiyel sunmaktadır. Viyana’da kullanılabilecek olan potansiyel ise 3D sismik ölçümlerle belirlenecektir.

Çeşitli çalışmalara göre, Avusturya’da derin jeotermal enerjinin potansiyeli 450 ile 700 megawatt arasında değişmektedir. Bu potansiyelin %60 oranında Viyana altında bulunduğu düşünülmektedir. Yeterli sayıda kullanım talebi olduğundan, sıcak su kaynaklarının derin sondajlarla değerlendirilmesi gerekecek olsa da, finanse edilmesi mümkün olacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy