Haberler

Web Semineri: İskoçya’da Jeotermal Maden Akışkanı Fırsatı, 29 Ocak 2020

İngiltere Glasgow'da Jeoenerji Gözlemevinde karot örnekleri çeken sondaj ekibi (kaynak: İngiliz Jeolojik Etütleri)
Cannur Bozkurt 19 Ara 2019

29 Ocak 2020 için planlanan web semineri, bir maden olarak jeotermal akışkanın (‘jeotermal akışkan madeni’) uluslararası bir fırsat olduğu konusunda olacaktır.

İskoçyalı girişimciler, 29 Ocak 2020 – 02:00 – 04:00 saatleri arasında İskoçya’nın ‘jeotermal maden akışkanı’ fırsatı hakkında bir web semineri düzenleyecek. Web seminerinin amacı, İskoçya’daki ‘jeotermal maden akışkanı’ projeleri için yatırım fırsatlarını duyurmaktır.

Küresel ısınma krizi, ülkelerin sera gazı emisyonlarının azaltılması yoluyla çevresel etkilerini sınırlandırmalarına yardımcı olmak için gerekli çözümlere acil ihtiyaç duyulduğunu vurgulamıştır. İskoçya, iklim değişikliğiyle mücadelede uluslararası bir lider olmakla birlikte, hem İskoçya’da hem de dünyada yapılacak çok şey var.

Bu web semineri, ‘jeotermal maden akışkanı’nden gelen ısının kullanımının net bir sıfır karbon ülkesi olma yolculuğuna ve işinize nasıl yardımcı olabileceğinin keşfine odaklanmıştır. İskoçya’da ısının dekarbonizasyonu, çeşitli endüstrilerde teknoloji ve uzmanlığa sahip şirketler için büyük bir fırsattır. Isı şu anda İskoçya’nın enerji talebinin % 52’sini ve karbon emisyonlarının % 41’ini oluşturmaktadır. Sonuç olarak, hedefin 2045 yılına kadar sıfıra ulaşması, büyük oranda ısıyı dekarbonizasyon etmeye bağlı olacaktır.

2032 yılına kadar, İskoç Hükümeti, düşük karbonlu ısı teknolojileri kullanarak, evler için ısının % 35’ini ve evsel olmayan binaların % 70’ini ısıtma ve soğutmasını sağlamayı hedeflemiştir. Yüksek ısı tüketiminin (toplam ülke enerji tüketimine oranla) ve çok iddialı sera gazı hedeflerinin birleşimi, İskoçya’nın düşük karbonlu ısıtma çözümlerine diğer ülkelere göre daha erken ve daha büyük bir ihtiyaç duyduğu anlamına gelir.

‘Jeotermal maden akışkanı’ potansiyel olarak İskoçya’nın ısı arzında karbonun giderilmesi için çok önemli bir teknolojidir. İskoçya’nın Central Belt bölgesinin altında yatan 600 kilometrelik ‘jeotermal maden akışkanı’ potansiyel olarak ulusal ısı talebinin % 8 ila % 40’ını karşılayabilir.

Düzenlenen web semineri, İskoçya’nın net sıfır hedeflerine genel bir bakış sunacak, Glasgow’da dünyaya örnek olacak bir jeotermal test tesisini tanıtacak ve İskoçya’nın eşsiz ‘jeotermal maden akışkanı’ yatırım fırsatı hakkında genel değerlendirme yapacaktır.

Web semineri için kesinleşen konuşmacılar aşağıdaki gibidir:

  • Andy McDonald, İskoç İşletme Profesörü Düşük Karbon Başkanı,
  • Profesör Zoe Shipton, Strathclyde Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Profesörü,
  • Dr Alison Monaghan, İngiliz Jeoloji Araştırmaları Jeologu.

Kaynak: ThinkGeoEnergy