Haberler

Yeni Fransa Ekoloji Bakanı, jeotermal enerjiyi “somut ekoloji” örneği olarak vurguluyor

Paris / Fransa yakınlarındaki Cachan jeotermal ısıtma projesine ziyaret (Kaynak: Instagram/fderugy)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 19 Eyl 2018

Fransa'da yeni atanan Ekolojik ve Dayanışma Bakanı Francois de Rugy, jeotermal ısıtmanın ekolojik faydalarını vurgulayan resmi ziyaretlerinin ilkinde Paris şehrinin yakınlarındaki Cachan jeotermal ısıtma tesisini ziyaret etti.

Bu ayın başlarında, Fransız hükümetinde Ekolojik ve Dayanışma Geçişi Bakanı François de Rugy, Cachan’ın belediye başkanı (PS) Hélène de Comarmond ve Jean-Yves Le Bouillonnec ile birlikte Cachan jeotermal ısıtma tesisini ziyaret etti.

François de Rugy, ekolojik ve dayanışma geçişi için ilk resmi gezisini yapmak üzere Cachan , jeotermal tesisini seçti. Bakan buraya, sona eren yatay sondaj için “Büyük ölçekli know-how” u gösteren yenilikçi bir deneyim yaşamak için geldi.  Petrol ve gaz endüstrisinde yaygın olarak kullanılan bu mühendislik uygulaması, dünyada jeotermal ısıtmaarakalanında ilk kez uygulanmaktadır. Ile-de-France bölgesi, Fransa içinde jeotermal ısının % 55’ine sahip ole Paris ile birlikte, liderdir.

Sylvia Jéhanno, Proje sahibi  ve finanse edilen sondajı geliştiren EDF’nin bir yan kuruluşu olan Dalkia’nın başkanı “yatay sondaj sayesinde (not: kuyular önceki 40 dereceye karşı şimdi 90 derecedir), daha fazla  yüksek debi elde etmekteyiz, bu da 2025 yılına kadar  jeotermal enerjiyle ısıtılan 7,000 ila 9,000 konut eşdeğerinde debi/enerji kazanmamızı sağlıyor dedi. Şu anda Cachan’daki jeotermal enerji sayesinde her yıl 12.000 ton CO2 salınımı azaltılmıştır.

Bakan bu projenin, somut ekolojinin ne olduğunun güzel bir örneği olarak niteledi. Burada, ev malikleri, jeotermal enerjiye bağlı olarak ekolojik geçişin aktörleridir dedi. Çeşitli açıklamalarından sonra, François de Rugy sadece avantajlara vurgu yaptı: “Bu iyi bir örnek. Ekolojik bir yarar sağlar, kamu hizmetinin delegasyonu sayesinde ekonomik olarak uygulanabilir ve sosyal konutun bağlı olması ve enerji maliyetinin daha ucuz ve kontrollü olması nedeniyle sosyal bir yönü vardır. ” 2019 ısıtma döneminin fiyatı Ademe’ye göre % 3 oranında düşecek ve bu da projenin 19 milyon EURO’luk (22 milyon ABD Doları) % 30’unu destekliyor.

Şehrin gönüllülüğüyle gerçekleşen bir olgu durumu mevcuttur.  Şehir 1984’ten beri jeotermal enerjide yer almıştır. Belediye Başkanı Hélène de Comarmond (PS), “Bu ilk ziyaret, çalışmamızın bir kanıtıdır” dedi. Jacques Carat veya Jean-Yves Le Bouillonnec gibi belediye başkanları yenilenebilir enerjiye ve şehir içi ulaşım ve puslu trafik açısından yaklaşıyorlardı.

Kaynak: Le Parisien