Haberler

Yeni Zelanda, 1 GW kurulu jeotermal enerji üretim kapasitesine ulaşıyor

Te Ahi o Maui jeotermal santrali, Kawerau, Yeni Zelanda (kaynak: Eastland Group)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 26 Eyl 2018

Yeni Zelanda, 25 MW'lık Te Ahi O Maui jeotermal enerji santralini devreye aldığında, 1 GW jeotermal enerjiden elektrik üreten ülkeler arasına katılarak 1.000 MW'lık (1 GW) jeotermal enerji üretim kapasitesini aşacak.

Yakın zamanda Endonezya’da gerçekleştirilen jeotermal kongresinde Yeni Zelanda’nın, 25 MW’lık Te Ahi O Maui jeotermal enerji santrali devreye alındığında, jeotermal  enerjiden elektrik üreten 1 GW ülkeler kulübü arasına girebileceği söylendi.

Yeni Zelanda Herald gazetesi, bir enerji şirketi olan Top Energy’nin, Yeni Zelanda’nın kuzeyindeki Ngawha’da yeni bir jeotermal enerji santrali için açılan ilk kuyuda üretim testlerine başladığını bildirdi.

Ngawha’da halihazırda 25 MW’lık bir jeotermal enerji santrali var ve yeni planan tesisin 2021 yılına kadar mevcut kurulu güce 25 MW daha eklemesi öngörülüyor.

Top Energy, birkaç hafta sürmesi beklenen üretim kuyusu testlerinin ilk sonuçlarının umut verici olduğunu bildirdi.

Eastland Group’un Te Ahi O Maui jeotermal tesisi ile Yeni Zelanda’nın jeotermal elektrik üretim kapasitesi 1.005 MW’a ulaşacak. Ngawha’da planlanan 25 MW’lık ilave kapasite ile toplam kurulu gücün 2021 yılına kadar  1.030 MW’a ulaşması bekleniyor.

Kaynak: NZ Herald, Thinkgeoenergy