Haberler

Yeni Zelanda da Jeotermalden Silika üretimine başlandı.

Silika çıkarım santrali Geo40 Ohaaki, Yeni Zelanda ( Kaynak: Geo40 Ltd)
Cannur Bozkurt Cannur Bozkurt 13 Ağu 2018

Yeni Zelanda merkezli Geo40 Ltd, Yeni Zelanda'daki Contact Energy'nin Ohaaki jeotermal enerji santralinde jeotermal akışkanlardan çıkarılan yüksek kaliteli silikanın ticari üretimine başlamak üzere olduğunu duyurdu.

Yeni Zelanda merkezli Geo40 Ltd., Contact Energy’nin Ohaaki jeotermal santralinden ve Ngati Tahu Tribal Lands Trust jeotermal santrallerinden bu ay jeotermal akışkanlardan silikanın ticari olarak çıkarılmasını başlattığını açıkladı.

Üretilen silika, “boya gibi günlük tüketim mallarında kullanılmak üzere üreticilere satılacak, Silika üretimi çok yoğun miktarda karbon enerjisi gerektirdiği için bu yöntem çevresel olarak sağlam bir silika kaynağı temin yöntemi olarak görülmektedir. Yeni Zelanda Herald tarafından bildirildiği üzere, yüksek kaliteli silika üretim potansiyeli, çoğunlukla yabancı alıcılara satılmakla birlikte yılda 10.500 tona kadar tahmin edilmektedir.
Contact Energy şirketi bu yeni işlemi, jeotermal enerji santralinin işletilmesi sırasında ortaya çıkan, borularda oluşan silikanın giderilmesi, ekipman bakım maliyetlerinin azaltılması konularına yardımcı olurken, aynı zamanda daha verimli bir şekilde jeotermal akışkanlardan daha fazla ısı elde edilmesini mümkün kılan bir yöntem olarak görüyor.

Geo40 CEO’su John Lea, “Ohaaki’nin jeotermal sıvısı, çevreye zarar vermeden değerli bir minerale erişmemizi sağlıyor” dedi. “Teknolojimizin güzelliği, tabiatın – jeotermal rezervuar – doğal olarak oluşan silikayı çözerek, bizim için en çok çalışmayı yapmış olmasıdır. Sürecimiz silikayı çıkarır ve dünyaya ihraç edilecek silika ürünlerine dönüştürür.” demektedir.
Günde 10 kat fazla sıvı işleyebilme olasılığını araştıran şirket, ortaklıklarını genişletilme öngörüsündedir.

Orijinal makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: Thinkgeoenergy